ad
ଓଡ଼ିଶା

ରାସନ୍ କାର୍ଡରୁ ଆପଣଙ୍କ ନାମ କଟି ନ’ଯାଉ; ହାତରେ ଆଉ ମାତ୍ର ୧୦ ଦିନ: କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ ..

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୨୪ କୋଟି ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଖବର ରହିଛି। ଏବେ ଆଧାର ସହିତ ରେସନ୍ କାର୍ଡ ଲିଙ୍କ୍ କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଆଉ ସମୟ ସୀମା ମାତ୍ର ୧୦ ଦିନ ବାକି ଅଛି। ଆଗାମୀ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରେସନ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ନଚେତ୍ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ରେସନ କାର୍ଡଧାରୀମାନେ ଆଉ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଯଦି ରେସନ କାର୍ଡ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ନାମ ରେସନ କାର୍ଡରୁ କାଟି ଦିଆଯିବ। ତେଣୁ, ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍ କରିନଥିବା ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀ ମାନେ ସେମାନଙ୍କର ରାସନ କାର୍ଡକୁ ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିଦେବା ଜରୁରୀ। ଏ’ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଏବେ ୨୩.୫ ରେସନ କାର୍ଡଧାରୀ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ଆଧାର ପ୍ୟାନ ଲିଙ୍କ୍ କରିଛନ୍ତି।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ରେସନ୍ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍ କରନ୍ତୁ –
ରାସନ କାର୍ଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ଲୋକମାନେ ବଜାର ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ବହୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥା (ପିଡିଏସ୍) ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟରେ ଦୋକାନରୁ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ କ୍ରୟ କରିପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ରେସନ କାର୍ଡ PAN ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇ ନାହିଁ, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ସତର୍କ ହୋଇ ଯାଆନ୍ତୁ। ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀ ମାନେ ସେମାନଙ୍କର ରାସନ କାର୍ଡକୁ ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିଦେବା ଜରୁରୀ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ PDS ଦୋକାନକୁ ଯାଇ ରାସନ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିପାରିବେ। ୟୁନିକ୍ ଆଇଡେଣ୍ଟି ଫିକେସନ୍ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (UIDAI) ୱେବସାଇଟରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଆଧାରକୁ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ –
– ଏଥିପାଇଁ PDS କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ରାସନ କାର୍ଡ ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡ କପି ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ।
– ରେସନ କାର୍ଡ ସହିତ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ସାଇଜର ଫଟୋ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ।
– ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ମେସିନ୍ ଉପରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଲଗାଇଲେ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଆସିଯିବ।
– ଅଧିକାରୀ ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ଆଧାର ନମ୍ବର ସହିତ ମେଳ କରାଇବେ।
– ଆପଣଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ ଥିବା ରେସନ୍ କାର୍ଡରୁ ଆଧାର ଲିଙ୍କର ମେସେଜ୍ ଆସିବା ପରେ ଲିଙ୍କ୍ ସଫଳତାର ସହିତ ଗ୍ରହଣ ହୋଇଯିବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଯଦି ଗତ ୬ ମାସ ଧରି ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଯଦି କୌଣସି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି, ତାହା ହେଉଛି ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ଯୋଜନା। କରୋନା ଅବଧିରେ, ଏହି ଯୋଜନା ସହାୟତାରେ ୮୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ରାସନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ମୋଦୀ ସରକାର ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ଶସ୍ୟ (ଗହମ, ଚାଉଳ ଏବଂ ମସୁର ଡାଲି) ମାଗଣାରେ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। ଦେଶରେ ସାଧାରଣତଃ ତିନି ପ୍ରକାରର ରେସନ କାର୍ଡ ରହିଛି। ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ଉପରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏପିଏଲ, ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବିପିଏଲ ଏବଂ ଅତି ଗରିବ ପରିବାର ପାଇଁ ଅନ୍ତଦୋୟ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନାଗରିକ ମାନଙ୍କୁ ରେସନ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, ଯାହା ଏକ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏକ ରେସନ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବାକୁ, କିଛି ସର୍ତ୍ତ ପୂରଣ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇଥାଏ। ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା କିମ୍ବା ଅନ୍ତଦୋୟ ଯୋଜନାର ରାସନ କାର୍ଡ ପାଇବାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ହୋଇଥାଏ। ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଆଇନ, ନୂତନ ରାସନ କାର୍ଡ ତିଆରି ପାଇଁ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୬ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ୱାନ୍ ନେସନ୍ ୱାନ୍ ରେସନ୍ କାର୍ଡ ଯୋଜନାରେ ଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ଏହି ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ପୋର୍ଟେବିଲିଟି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ୮୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସଂଯୋଗ କରିବାର ଯୋଜନା ଅଛି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ଦେଶର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ସୁବିଧା ପାଇବେ। ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ୱାନ୍ ନେସନ୍ ୱାନ୍ ରେସନ୍ କାର୍ଡ୍ ଯୋଜନା ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ୮୧ କୋଟି ହିତାଧିକାରୀ ପୁନର୍ବାର ଏହାର ସୁବିଧା ସହଜରେ ପାଇପାରିବେ। ଯାହା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଯୋଜନା। /[email protected]

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top