ad
ଓଡ଼ିଶା

ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏରୋଡ୍ରୋମରେ କିମ୍ବା ବିମାନରେ ଫଟୋ ଉଠାଇଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ – DGCA

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଡିଜିସିଏ) ଶନିବାର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଏରୋଡ୍ରୋମରେ କିମ୍ବା ବିମାନରେ କୌଣସି ଫଟୋଗ୍ରାଫ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଛି।

ତେବେ ଡିଜିସିଏ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଡିଜି, ଜଏଣ୍ଟ ଡିଜି, ଡେପୁଟି ଡିଜି ସୂଚନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଠାରୁ କିମ୍ବା ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବିଭାଗର ନିୟମାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଲିଖିତ ଆକାରରେ ବିଶେଷ ଅନୁମତି ନେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଡିଜିସିଏ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ, ଆପଣ ଜାଣିନ୍ତି ଯେ, ବିମାନ ଅଧିନିୟମ ୧୯୩୭ ର ନିୟମ ୧୩ ଅନୁଯାୟୀ, କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସରକାରୀ ଏରୋଡ୍ରୋମ କିମ୍ବା ବିମାନରେ କୌଣସି ଫଟୋଗ୍ରାଫ ନେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅନୁମତି ନାହିଁ।

ଡିଜିସିଏ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏରୋଡ୍ରୋମରୁ ଟେକ୍ ଅଫ କରିବା ସମୟରେ କିମ୍ବା ଅବତରଣ କରିବା ସମୟରେ ଲିଖିତ ଅନୁମତି ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ନୁହେଁ। ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନିରାପତ୍ତା ମାନ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ସର୍ବଶେଷ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପାଇଁ ଅର୍ଡର ବ୍ୟତୀତ, ଡିଜିସିଏ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି କୌଣସି ଯାତ୍ରୀ ବିମାନରେ ଏପରି ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି ତେବେ – ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମାର୍ଗରେ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦିନ ଠାରୁ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଉକ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ଉଡ଼ାଣ ଭରି ପାରିବେ ନାହିଁ ; ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଦାୟୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ଦଣ୍ଡବିଧାନ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ହିଁ ପୁନଃ ଅନୁମତି ମିଳିବ।’

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top