Home Top News ଦୁର୍ବଳ ହେଲା ସୁନା ଦର: ୪୫୦୦୦ ତଳକୁ ଖସିଲା ଖସିଲା, ଜାଣନ୍ତୁ ବଜାର ଦର

ଦୁର୍ବଳ ହେଲା ସୁନା ଦର: ୪୫୦୦୦ ତଳକୁ ଖସିଲା ଖସିଲା, ଜାଣନ୍ତୁ ବଜାର ଦର

89

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଦୁର୍ବଳ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଦର। ଆଜି ପୁଣି ସୁନା-ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଯଦି ଆପଣ ସୁନା କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ସୁଯୋଗ। ଆଜି ସୁନା ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ୪୫, ୦୦୦ ସ୍ତରରୁ ଖସି ଆସିଛି। MCX (ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍) ରେ ସୁନା ଫ୍ୟୁଚର ୦.୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୪୪୯୮୧ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥି ସହିତ ରୂପା ଫ୍ୟୁଚର ୧.୪ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଚ୍ଛା ୬୬, ୫୬୨ ହୋଇଛି।

୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଆଜି ଦେଶର ରାଜଧାନୀରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ମୂଲ୍ୟ ୪୮, ୩୮୦ ଟଙ୍କା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚେନ୍ନାଇରେ ୪୬, ୩୪୦ ଟଙ୍କା, ମୁମ୍ବାଇରେ ୪୪, ୯୧୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ କୋଲକାତାରେ ୪୭, ୨୧୦ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ରହିଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ବ୍ୟତୀତ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ସହିତ କାରବାର କରୁଛି। ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସୁନା କାରବାର ୫.୦୭ ଡଲାରରୁ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୧, ୭୪୦.୨୬ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥି ସହିତ ରୂପା ୦.୫୦ ଡଲାର ହ୍ରାସ ସହିତ ୨୫.୭୪ ଡଲାର ସ୍ତରରେ କାରବାର କରୁଛି।

ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିବ ହେବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତ
ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପୁଣି ଥରେ ହଳଦିଆ ଧାତୁର ଦର ଚଢ଼ିପାରେ। ଭାରତରେ ବିବାହ ଋତୁ ହେତୁ କ୍ରୟ ଦ୍ୱାରା ସୁନା ଏବଂ ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୃଦ୍ଧି ହେବ। ଯଦି ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନର ମୂଲ୍ୟରେ ସୁନାରେ ବିନିଯୋଗ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବଡ ଲାଭ ଦେଇପାରେ। ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ସୁନା ଦର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ଯେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୬୩, ୦୦୦ ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିବ। ଯଦି ଏହା ଘଟେ, ତେବେ ନିବେଶକମାନେ ଭଲ ଲାଭ ପାଇବେ ନିଶ୍ଚିତ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ ସୋମବାର ଦିନରେ ସୁନା ଦର ହ୍ରାସ ପାଇଛି, କାରଣ ୧ ଗ୍ରାମ ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୪, ୩୯୨ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ପୂର୍ବ ଦର ୪, ୩୯୩ ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା। ଗୁଡ୍ ରିଟର୍ନ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ୨୨-କ୍ୟାରେଟ୍-ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୪୩, ୯୨୦ ଟଙ୍କା ଅଟେ ଯାହା ପୂର୍ବ ଦିନ ୪୩, ୯୩୦ ରୁ ୧୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ହଳଦିଆ ଧାତୁର ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ହାର ୧୦ ଗ୍ରାମ ପାଇଁ ୧୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ ପୂର୍ବ ହାର ତୁଳନାରେ ୪୪, ୯୨୦ ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା।

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ମେଟ୍ରୋ ସହରରେ ହଳଦିଆ ଧାତୁର ମୂଲ୍ୟ
ଦିଲ୍ଲୀ: ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ୨୨ ଗ୍ରାମ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୪୪, ୩୯୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ପାଇଁ ଏହା ୪, ୦୦୦ ଟଙ୍କା ଅଧିକ ଯାହା ସମାନ ପରିମାଣ ପାଇଁ ୪୮, ୩୯୦ ଟଙ୍କା।
ଚେନ୍ନାଇ: ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ପାଇଁ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୪୨, ୪୯୦ ଟଙ୍କା, ସମାନ ପରିମାଣର ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ ୪୬, ୩୫୦ ଟଙ୍କା।
କୋଲକାତା: ୪୪, ୫୫୦ ଟଙ୍କାରେ ସୋମବାର ଦିନ କୋଲକାତାର ୧୦ ଗ୍ରାମ ୨୨ କ୍ୟାରେଟ ସୁନା କିଣି ପାରିବେ ଏବଂ ୨୪ କ୍ୟାରେଟର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୪୭, ୨୨୦ ଟଙ୍କା।
ମୁମ୍ବାଇ: ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୪୩, ୯୨୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ପାଇଁ କ୍ରେତାଙ୍କୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ଯାହାକି ୪୪, ୯୨୦ ଟଙ୍କା।

ସୁନାର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟ
ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ଦର ସୋମବାର ଦିନ ୦.୪୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧, ୭୩୭.୬୦ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଗତ ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ୨.୬୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଯାହା ୪୭.୦୦ ଡଲାର ସହିତ ସମାନ।
ମେଟ୍ରୋ ସିଟିରେ ରୂପା ଦର
ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ କୋଲକାତାରେ ରୂପା ହାର ୬୭ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ତେବେ ଚେନ୍ନାଇ ଏବଂ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ସମାନ ପରିମାଣର ଧାତୁ କିଣିବା ପାଇଁ ୭୧, ୮୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଧାତୁ କ୍ରେତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ପଡୁଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.