Home Top News ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଏବଂ ୫ ଟି ସଚିବଙ୍କ ରାଉରକେଲାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ବିର୍ସା ମୁଣ୍ଡା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ...

ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଏବଂ ୫ ଟି ସଚିବଙ୍କ ରାଉରକେଲାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ବିର୍ସା ମୁଣ୍ଡା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ସମୀକ୍ଷା

18

ରାଉରକେଲା, ୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ୫ ଟି ସଚିବ ଶ୍ରୀ ଭି କେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ରାଉରକେଲା ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ବିର୍ସା ମୁଣ୍ଡା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର କାର୍ଯ୍ୟର ଅଗ୍ରଗତି ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

ରାଉରକେଲାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଦଳ ପ୍ରଥମେ ବିପିୟୁଟି କ୍ୟାମ୍ପସରେ ବିର୍ସା ମୁଣ୍ଡା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମର ଅଗ୍ରଗତିର ସମୀକ୍ଷା କରିବା ସହିତ ପ୍ରକଳ୍ପର ଠିକ ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିବାକୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ୨୦୨୩ ପୁରୁଷ ହକି ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଓଡିଶା ଆୟୋଜକ ଅଟେ। ବିଶ୍ୱକପ ମ୍ୟାଚ୍ ମିଳିତ ଭାବେ କଳିଙ୍ଗ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ରାଉରକେଲାଠାରେ ବିର୍ସା ମୁଣ୍ଡା ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ମିଳିତ ଭାବେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଏହି କ୍ରୀଡା ପାଇଁ ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହକି ଫେଡେରେଶନର ମାନଦଣ୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆଷ୍ଟ୍ରୋ ଟର୍ଫ ରଖାଯିବ। ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ୨୦, ୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଦର୍ଶକଙ୍କ କ୍ଷମତା ରହିବ। ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଅଭ୍ୟାସ ଟର୍ଫ, ଉନ୍ନତ ଫିଟନେସ୍ ସେଣ୍ଟର ଏବଂ ନାଇଟ୍ ଟାଇମ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ଫ୍ଲଡ ଲାଇଟ୍ ରହିବ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସୁନ୍ଦରଗଡର ସରକାରୀ ହାଇସ୍କୁଲଗୁଡିକ 5T ପଦକ୍ଷେପ ଅଧୀନରେ ହେଉଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ପଦକ୍ଷେପ ହାଇସ୍କୁଲ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମେସନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁନ୍ଦରଗଡର ୬୭ ଟି ପରିବର୍ତ୍ତିତ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି। ଆହୁରି ଏକ ପଦକ୍ଷେପରେ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି।

ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ରାଉରକେଲାରେ ଉଦିତ ନଗର ହାଇସ୍କୁଲ ପରିଦର୍ଶନ କରି ସ୍ମାର୍ଟ କ୍ଲାସରୁମ, ଇ-ଲାଇବ୍ରେରୀ, ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଲ୍ୟାବ, ଖେଳ ପଡିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପରି ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହାଇସ୍କୁଲର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରେ ଅଗ୍ରଗତି ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ରାଉରକେଲା, ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ମେୟର୍ସ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ୨୦୨୧ ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୫ ଟି ବିଶ୍ୱର ସହର ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛି। ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ମେୟର ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଧୀନରେ ଛୋଟ ଚାଷୀ ଏବଂ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ VSS ମାର୍କେଟରେ ୫ MT କୋଲ୍ଡ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ସୁବିଧା ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି।

ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ମହିଳା ସେଲ୍ଫ୍ ହେଲପ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ମା ତାରିଣୀ SHG କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି। ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଦଳ ଏହି ସୁବିଧା ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମହିଳା SHG ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସମାନ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଦଳର ସଦସ୍ୟମାନେ ଏପରି ଏକ ପାରମ୍ପରିକ ଏବଂ ଆଧୁନିକ ପଦକ୍ଷେପ ଚଳାଉଥିବା WSHG ର ପ୍ରୟାସକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।

ରାଉରକେଲା ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଅଧୀନରେ ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେଉଛି। ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରାଉରକେଲା-ୱାନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏକ ଟ୍ରାଫିକ କମାଣ୍ଡ ସେଣ୍ଟର, ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଆଦିବାସୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ, କନଭେନସନ୍ ହଲ୍, ମାର୍କେଟ୍ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଇତ୍ୟାଦି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ୨୦୨୩ ପୁରୁଷ ହକି ବିଶ୍ୱକପ, ଏକ ମାର୍କେଡ୍ କ୍ରୀଡା ଇଭେଣ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ସହରକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏବଂ ପରିଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ସହର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି।

ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଶ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ଶର୍ମା, ସଚିବ କ୍ରୀଡ଼ା ଏବଂ ଯୁବ ସେବା ଶ୍ରୀ ଆର ଭିନେଲ କୃଷ୍ଣ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ IDCO ଶ୍ରୀ ଭୁପିନ୍ଦର ସିଂ ପୁନିଆ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲେ।

ଏହି ଅବସରରେ ବିଧାୟକ ରାଉରକେଲା ଓ ଜିଲ୍ଲା ଯୋଜନା କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ସାରଦା ପ୍ରସାଦ ନାୟକ, କଲେକ୍ଟର ସୁନ୍ଦରଗଡ ଶ୍ରୀ ନିଖିଲ ପାଭନ କଲ୍ୟାଣ, ଏଡିଏମ ରାଉରକେଲା କମିଶନର ଆରଏମସି ଡଃ ସୁଭଙ୍କର ମହାପାତ୍ର, ଜିଲ୍ଲା ତଥା ରାଉରକେଲା ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.