Home Top News ଭାରତ ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ: କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଛାଡ଼ିଲେ, ୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୱାର୍ଲ୍ଡ...

ଭାରତ ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ: କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଛାଡ଼ିଲେ, ୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୱାର୍ଲ୍ଡ କପ୍ ଖେଳିଥିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଟି -୨୦ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି ଏହି ଖେଳାଳି

70

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୦-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚାରି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ଖେଳାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପାଞ୍ଚ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି -୨୦ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏଥର ଦଳରେ ତିନୋଟି ନୂଆ ଚେହେରା ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହେଉଛନ୍ତି ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ରନ୍ ବର୍ଷା କରିଥିବା ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ, ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୦ ରେ ଜବର ଦସ୍ତ ଛକା ମାରିଥିବା ଈଶାନ୍ କିଶାନ୍। ଏଥି ସହିତ, ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୦ ରେ କ୍ରମାଗତ ପାଞ୍ଚଟି ଛକା ମାରିଥିବା ରାହୁଲ ତେୱାଟିଆଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ତେବେ କିଶାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦଳରେ ମନୋନୀତ ହେବା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାରଣ ଦଳରେ ଋଷଭ ପନ୍ତ ମଧ୍ୟ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛନ୍ତି।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଷାନଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର କାହାଣୀ

ବାସ୍ତବରେ, ଇଶାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାଠ ପଢ଼ିବା ଏବଂ କ୍ରିକେଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ରଖିବା ସହଜ ନଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲ୍ ପରି ଏକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଇଶାନ୍ ଖେଳ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାଡିବା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଈଶାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ, ସେ ମାତ୍ର ୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସ୍କୁଲ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ତାଙ୍କ ଦଳର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଆଲିଗଡରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସେହି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଈଶାନ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସ୍କୁଲ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ। ତେବେ ତାଙ୍କ ଦଳ ସୁପର ଆଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ବାଦ ପଡିଥିଲା। ପରେ ଈଶାନ ମଧ୍ୟ ଅଣ୍ଡର -୧୯ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

ପାଟନା ରୁ ରାଞ୍ଚି ଯାତ୍ରା
ଈଶାନଙ୍କ ପିଲାଦିନ ବିହାରର ପାଟନାରେ ଅତିବାହିତ ହୋଇଥିଲା। ବିହାର କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଏବଂ ବିସିସିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ପରେ ରାଜ୍ୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନର ମାନ୍ୟତା ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାରିୟର ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ଝାଡଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲେ। ରାଞ୍ଚିରେ ସେ ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଦଳ ପାଇଁ ଟେଷ୍ଟ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୬ ରେ, ଈଶାନ କିଶନଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଅଣ୍ଡର -୧୯ ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଟାଇଟଲ ମ୍ୟାଚରେ ତାଙ୍କୁ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷରେ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ତେବେ ଇଶାନଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଥିଲା ଏବଂ ସେ ମାତ୍ର ୬ ଇନିଂସରେ ୭୩ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିପାରିଥିଲେ। ତେବେ ତାଙ୍କ ସୁପର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଅଧୀନରେ ଭାରତ ଫାଇନାଲ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିଲା।

୨୦୧୬ ଅଣ୍ଡର ୧୯ ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ, ଈଶାନ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସହ ଏକ କାର ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ହାଇସ୍ପିଡ୍ କାର ପାଟନାରେ ଏକ ଅଟୋରିକ୍ସା ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପଡ଼ିଆ ବାହାରେ ଥିବା ବିବାଦ ତାଙ୍କ ଖେଳକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଦେଇନଥିଲେ ଏବଂ ଦଳକୁ ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲକୁ ନେଇଥିଲେ।

୬.୨ କୋଟି ରେ IPL ୨୦୧୮ ରେ ଇଶାନ୍‌ଙ୍କୁ କିଣିଥିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ

ଆଇପିଏଲର ୨୦୧୬ ସିଜନରେ ଗୁଜୁରାଟ ଲାୟନ୍ସ ତାଙ୍କୁ ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ଯୋଡିଥିଲା। ତେବେ ତାଙ୍କର ଆଇପିଏଲ୍ କ୍ୟାରିୟର ଭଲ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନଥିଲା ଏବଂ ଦୁଇଟି ସିଜିନ୍‌ରେ ସେ ୧୬ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୩୧୯ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ତେବେ, ୨୦୧୮ ନିଲାମରେ, ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ବଦଳିଯାଇଥିଲା ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ତାଙ୍କୁ ୬.୨ କୋଟିରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ କିଣିଥିଲା। ଇଶାନ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୦ ରେ ହାରାହାରି ୫୭.୩୩ ରେ ୧୪ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୫୧୬ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଟ୍ ୧୪୫.୭୬ ଥିଲାବେଳେ ସେ ୪ ଟି ପଚାଶ ମାରିଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.