ad
Coronavirus Outbreak

ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ମର୍କଜରେ ସାମିଲ ମୋଟ ୮୬୦ ବାହାର କରି ବିଭିନ୍ନ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି – ଏବେ ଆଉ ୩୦୦ ଜଣଙ୍କୁ ବାହାର କରାଯାଉଛି – ରିପୋର୍ଟ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୩୧-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ମାଲେସିଆ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନ ସମେତ ଭାରତରୁ ୨, ୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦିଲ୍ଲୀର ମର୍କଜ, ହଜରତ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନରେ ୧ ରୁ ୧୫ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟାବଲିଗ-ଇ-ଜମାଟରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏନଡିଟିଭିର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦାୟ ୮୬୦ ଜଣଙ୍କୁ କରୋନାଭାଇରସ କାରଣରୁ ମର୍କଜରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇ ବିଭିନ୍ନ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇଛି। ଏହା ବାଦରେ ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ବାହାର କରାଯାଇ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯିବ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ ପରେ ମଧ୍ୟ ୧, ୪୦୦ ଲୋକ ଏଠାରେ ରହିଥିଲେ। ସୋମବାର ଦିନ, ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ମର୍କଜରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଛଅ ଜଣଙ୍କର ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ କରୋନାଭାଇରସରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଆଣ୍ଡାମାନର ୧୦ ଜଣଙ୍କର କରୋନାଭାଇରସ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଛି। ଏହି ୧୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯ ଜଣ ଯେଉଁମାନେ ଦିଲ୍ଲୀର ମର୍କଜରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଦଶମ ସଂକ୍ରମିତ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ଏହିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କର ପତ୍ନୀ ଯିଏ ଦିଲ୍ଲୀର ନିଜାମୁଦ୍ଦିନରେ ମର୍କଜରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ତେଲେଙ୍ଗାନା ସରକାର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଧାର୍ମିକ ସଭାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଛଅ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନାଭାଇରସ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏବଂ ମାଲେସିଆ ସମେତ ୨୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମୁସଲମାନ ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନ ତବଲିଗି ଜମାତର ଧର୍ମସଭାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟପରେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଜମାତର ‘ମର୍କଜ୍’ (କେନ୍ଦ୍ର) ରେ ରହିଥିଲେ।

ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଛଅ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏହି ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ସେମାନେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଏହି ଛଅ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଜଣ ଗାନ୍ଧୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏବଂ ଜଣେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ ଗ୍ଲୋବାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଦୁଇଜଣ ଯଥାକ୍ରମେ ନିଜାମାବାଦ ଏବଂ ଗାଡୱାଲ ଜିଲ୍ଲାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି।

ତେଲେଙ୍ଗାନା ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍ ଏହି ସନ୍ଦିଗ୍ଧମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କର Covid-19 ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ସାମ୍ପୁଲ ପଠାଯାଇଛି।

ତେଲେଙ୍ଗାନା ସରକାର ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟସ୍ଥ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।
ପରିଚାଳକଙ୍କ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଅପରାଧିକ ଅଟେ। ପ୍ରଶାସକମାନେ ଏହି ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ଦାୟିତ୍ୱ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ କହିଛି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top