Home Coronavirus Outbreak ଚାଇନା ଲଗାଇଦେଲା ଚୂନ: ପାକିସ୍ତାନକୁ ଦେଲା ଅଣ୍ଡରୱେରରେ ତିଆରି ମାସ୍କ

ଚାଇନା ଲଗାଇଦେଲା ଚୂନ: ପାକିସ୍ତାନକୁ ଦେଲା ଅଣ୍ଡରୱେରରେ ତିଆରି ମାସ୍କ

1472

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ୱକୁ ମାରାତ୍ମକ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀ ଆଡ଼କୁ ଠେଲି ଦେଇଥିବା ଚୀନ୍ ତାର ଧୋକା ଦେବା ବା ପ୍ରତାରଣା କରିବା ପ୍ରକୃତି ଛାଡ଼ି ପାରୁନାହିଁ। ନିଜର ମିତ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ଚାଇନା ଦେଉଛି ଧୋକା! ପୂର୍ବରୁ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ସ୍ପେନ୍ ଏବଂ ତୁର୍କୀ ଭଳି ଦେଶକୁ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଏବଂ ନକଲି ମାସ୍କ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିବା ଚୀନ ଏହା ଏହାର ବିଶେଷ ବନ୍ଧୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ମଧ୍ୟ ଧୋକା ଦେବାକୁ ପଛାଇନାହିଁ। କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସହ ଲଢ଼ୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନକୁ ତାର ସମସ୍ତ ପାଣିପାଗର ବନ୍ଧୁ ଚୀନ୍ ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲା। ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁଯାୟୀ ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ପଠାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଖୋଲିବା ପରେ ଏନ- ୯୫ ମାସ୍କଗୁଡ଼ିକ ଅଣ୍ଡରୱେର (ଅନ୍ତବସ୍ତ୍ର)ରେ ତିଆରି ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଚୀନ୍‌ରୁ ପଠାଯାଇଥିବା ମାସ୍କ ଏବଂ କିଟ୍‌ ଗୁଡିକ ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନର ନୁହେଁ ବୋଲି ୟୁରୋପର ଅନେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ସ୍ପେନ ଏବଂ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଚାଇନା ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏନ୍-୯୫ ମାସ୍କ ପଠାଇବ ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲା। ପାକ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିଷୟରେ ନିଜ ଭାଷଣରେ ଚୀନ୍‌ର ବହୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। କିନ୍ତୁ, ସେ ବୋଧେ ଜାଣିନଥିଲେ ଯେ ଏହି ପ୍ରଶଂସା ଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ତାନ ଉପକୃତ ହେବ ନାହିଁ। ପାକ୍ ମିଡିଆ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆସିଥିବା ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀ ପାକିସ୍ତାନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହାକୁ ଖୋଲିବାରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। କାରଣ ସେଥିରେ ଅନ୍ତବସ୍ତ୍ରରେ ତିଆରି ମାସ୍କ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ସିନ୍ଧର ପ୍ରାଦେଶିକ ସରକାର ବିନା ଯାଞ୍ଚରେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ମାସ୍କ ପଠାଇଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଗିଲ୍ଗିଟ୍ ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନକୁ ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀ ପଠାଇବା ପାଇଁ ସୀମା ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା। ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ପାକ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଏକ ଚିଠିରେ କହିଥିଲା, ଯେ ଶିଜିଆଙ୍ଗ ଉଇଗୁରୁ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ପାକିସ୍ଥାନକୁ ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀ ପଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ପାକ୍ ଏହି ଅନୁରୋଧରେ ଖୁସି ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେ କେଉଁଠାରେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଚୀନ୍ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରିବ? ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଲେଖିଥିବା ଏକ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛି ଯେ ଏହା ୨ ଲକ୍ଷ ସାଧାରଣ ମାସ୍କ, ଦୁଇ ହଜାର ଏନ୍- ୯୫ ମାସ୍କ, ପାଞ୍ଚଟି ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଏବଂ ୨ ହଜାର ଟେଷ୍ଟିଂ କିଟ୍ ପଠାଇବ। ତେବେ ମାସ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୋୖଣସି ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀରେ ତୃଟି ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ।

କରୋନା ଆତଙ୍କ: ଜମାତିଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ଜେଏନୟୁ ଛାତ୍ର; ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ କହିଲେ ଉପରେ ଛିଙ୍କିଦେବି ..

ନୋଟକୁ ଚାଟି, ନାକ ସଫା କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଗିରଫ

/- ଦେବଦତ୍ତ ରଥ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.