Home Coronavirus Outbreak ଆଜି ଠାରୁ ରେଳ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ ଆରମ୍ଭ – କାଲିଠୁ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ – କିନ୍ତୁ...

ଆଜି ଠାରୁ ରେଳ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ ଆରମ୍ଭ – କାଲିଠୁ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ – କିନ୍ତୁ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କ’ଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ

859

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଦେଶରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦିନକୁ ଦିନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ରବିବାରଦିନ କରିଛି ବଡ଼ ଘୋଷଣା। ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନାନୁସାରେ, ମେ ୧୨ ରୁ କିଛି ରୁଟରେ ୧୫ ଟି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ, ଅନ୍ଲାଇନ୍ ରିଜର୍ଭେସନ ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୪ ଟା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ରେଳ ଏହି ଟ୍ରେନଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଜାଣିବା ଏହା ମହତ୍ତୱପୂର୍ଣ୍ଣ

୧. ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ମେ ୧୨ ରୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ୧୫ ଟି ଟ୍ରେନ୍ (ଅପ୍-ଡାଉନ୍ ସହିତ ୩୦ ଟି ଟ୍ରେନ୍) ଚଳାଇବ।
୨. ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକ ଦିବ୍ରୁଗଡ, ଅଗରତାଲା, ହାୱଡ଼ା, ପାଟନା, ବିଲାସପୁର, ରାଞ୍ଚି, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସିକନ୍ଦରାବାଦ୍, ବାଙ୍ଗାଲୁରୁ ଚାଲିବ।
୩. ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ଚେନ୍ନାଇ, ତିରୁଅନନ୍ତପୁରମ୍, ମାଡଗାଓଁ, ମୁମ୍ବାଇ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍, ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ ତାୱି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ।
୪. ଏହି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ୧୫ ଟି ଟ୍ରେନ୍ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ଚାଲିବ। ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ବୁକିଂ ୧୧ ମଇ ଅପରାହ୍ନ ୪ ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। କେବଳ IRCTC ୱେବସାଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବୁକିଂ କରାଯାଇପାରିବ।
୫. ଷ୍ଟେସନରେ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ ୱିଣ୍ଡୋ ବନ୍ଦ ରହିବ। ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟ୍ ସହିତ କୌଣସି କାଉଣ୍ଟର ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।
୬. ଟ୍ରେନ୍ ଛାଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ ଷ୍ଟେସନରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। କେବଳ ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ଟ୍ରେନରେ ଚଢ଼ିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ।
୭. ରେଳବାଇ କହିଛି ଯେ ଏହି ୧୫ ଟି ଟ୍ରେନ୍ ପରେ ରେଳ ଅନ୍ୟ ରୁଟ୍ ରେ ଅଧିକ ଟ୍ରେନ୍ ଚଲାଇବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ୨୦୦୦୦ ରେଳ କୋଚ୍ କୋଭିଡ ୧୯ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ଭାବରେ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିବ।
୮. ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଫସି ରହିଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରେଳବାଇ ପ୍ରତିଦିନ ୩୦୦ ଶ୍ରମିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ରେଳବାଇରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଶ୍ରମିକ-ଟ୍ରେନ୍ ସବୁଥର ପରି ଚାଲିବ।
୯. ୧୨ ରୁ ରେଳ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଟ୍ରେନ୍ ରାଜଧାନୀ ଟ୍ରେନ୍ ହେବ। ସମସ୍ତ କୋଚ୍ ଏସି ରହିବ।
୧୦. ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେନ୍ ସମୟର ୨ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ପଡିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.