Home Top News ଚାଣକ୍ୟବାଣୀ : ଏହି ତିନି ଜଣଙ୍କଠାରୁ ସର୍ବଦା ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍‌

ଚାଣକ୍ୟବାଣୀ : ଏହି ତିନି ଜଣଙ୍କଠାରୁ ସର୍ବଦା ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍‌

141

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କେବଳ ସାମରିକ ବିଜ୍ଞାନ, କୂଟନୀତି, ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନ, ସମାଜବିଜ୍ଞାନ ଇତ୍ୟାଦି ବିଷୟଗୁଡିକ ଉପରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ବୁଝିନଥିଲେ, ସେ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ମର୍ମଂଗ୍ୟ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ନୈତିକତାର ଶବ୍ଦ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର କିଛି ଜିନିଷକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ନ ବୁଝି ତାହାକୁ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ସଫଳ ହେବାକୁ ପ୍ରେରିତ କରେ। ଯଦି ତାଙ୍କର ନୀତିସବୁକୁ ଭଲ ଭାବେ ବୁଝାଯାଇ ଜୀବନରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ ତେବେ ଆପଣ କେବଳ ଖୁସି ଏବଂ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଜୀବନ ବିତାଇ ପାରିବେ ତାହା ନୁହେଁ, ବରଂ ଆପଣ ଅନେକ ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ। ଚାଣକ୍ୟ ଏପରି ତିନି ଜଣଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କଠାରୁ ସର୍ବଦା ଦୂରେଇ ରହିବା ହିଁ ଲାଭଦାୟକ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଲୋକମାନେ କିଏ
ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋଭୀ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶ୍ୱାସୀ ନୁହଁନ୍ତି ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋଭୀ, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କଠାରୁ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ଦୂର ହେବା ଉଚିତ୍। ଜଣେ ଲୋଭୀ ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବଦା ନିଜର ଆଗ୍ରହ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରେ ଏବଂ ତୁମକୁ ଲୋଭରେ ଆକର୍ଷିତ କରିପାରେ କିମ୍ବା ତୁମକୁ ପ୍ରତାରଣା କରିପାରେ। ତେଣୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଦୂରତା ରଖିବା ପରାମର୍ଶଦାୟକ।

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମିଥ୍ୟା କହିବା ପ୍ରବୃତ୍ତି ଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ସର୍ବଦା ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍। ସମୟ ଆସିଲେ ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଲାଭ ପାଇଁ ମିଥ୍ୟା ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇ ପାରନ୍ତି। ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ। ଏହି କାରଣରୁ ମିଛ କହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ସ୍ୱାର୍ଥପର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ସର୍ବଦା ଦୂରତା ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ଲୋକମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ଲାଭ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି। ସ୍ୱାର୍ଥପର ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କେବଳ ଲୋକମାନଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଗଠନ କରି କେବଳ ନିଜ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ସମ୍ପର୍କର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଆପଣ ନ ଚାହୁଁଥିବା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିପାରିବେ। ଏହି ଲୋକମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜର ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଵାର୍ଥ ସରିଗଲେ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି। ତେଣୁ, ଏହିପରି ଲୋକମାନଙ୍କଠାରୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଦୂରରେ ରହିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ।
– ମନୋସ୍ୱିନୀ ପ୍ରହରାଜ/ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.