Home Top News ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସରକାର କରୋନାଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ କାଉଡ଼ିଆ ଯାତ୍ରା ବାତିଲ କଲେ

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସରକାର କରୋନାଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ କାଉଡ଼ିଆ ଯାତ୍ରା ବାତିଲ କଲେ

17

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୩ ଜୁଲାଇ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନାଭାଇରସ୍ (କୋଭିଡ୍ -୧୯) ରୋଗ ଏବଂ ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ବାର୍ଷିକ କାଉଡ଼ିଆ ଯାତ୍ରା ବାତିଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଏହିଯାତ୍ରା ବାତିଲ ହୋଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଷ୍କର ସିଂ ଧାମି କହିଥିଲେ ଯେ, ବୋଲବମ୍ ଯାତ୍ରା ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟର ନୁହେଁ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସମେତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ।

ଏହି ଯାତ୍ରାର ସାଂସ୍କୃତିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ କହିଥିବାବେଳେ ନବନିଯୁକ୍ତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତା ରହିଛି।

ଧାମି କହିଛନ୍ତି, “କାଉଁଡ଼ିଆ ଯାତ୍ରା ସନାତନ ସଂସ୍କୃତିର ଏକ ଅଂଶ କିନ୍ତୁ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। COVID ବିସ୍ତାର ନହେବା ପାଇଁ ସରକାର ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି।”

କିଛି ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ଆଇଏମ୍ଏ) ଧାମିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚଳିତ ବର୍ଷ କାଉଡ଼ିଆ ଯାତ୍ରାକୁ ଅନୁମତି ନଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ‘ଶ୍ରାବଣ’ (ଜୁଲାଇ ଏବଂ ଅଗଷ୍ଟ) ମାସରେ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରୁ ହଜାର ହଜାର ‘କାଉଡ଼ିଆ’ (ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଭକ୍ତ) ଶିବଲିଙ୍ଗରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଉପାୟରେ ହରିଦ୍ୱାରର ଗଙ୍ଗା ନଦୀରୁ ଜଳ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି। ଯାତ୍ରାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ସେମାନେ ଜଳଲାଗି କରିଥାନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.