ad
ଓଡ଼ିଶା

ଆପଣ SBI ଗ୍ରାହାକ ? ATM ରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଉଛନ୍ତି କି ? ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ ରୁ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ – ଏବେ ନଗଦ ଉଠାଣ ବେଳେ ସାଥିରେ ATM ସହ ଏହାକୁ ବି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଏସବିଆଇ ATM କାର୍ଡ଼ଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏବେ ନୂଆ ନିୟମ। ଆପଣଙ୍କୁ ଏଟିଏମ୍ ରୁ ନଗଦ ଉଠାଣ ବେଳେ ସାଥିରେ କେବଳ ATM ନେଲେ ଚଳିବ ନାହିଁ। ଏବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ଜିନିଷ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ତେବେ ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ) ଏଟିଏମରୁ ଓଟିପି ଆଧାରିତ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ସମୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକମାନେ ଦିନସାରା ଏକ OTP ଯାଞ୍ଚ ପରେ ୧୦, ୦୦୦ ଟଙ୍କା ଉପରେ ଏଟିଏମ୍ ରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର୍ଡ଼ ମୋବାଇଲ ସାଥିରେ ଧରି ଯିବାକୁ ପଡ଼ବ। ନଚେତ୍ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ଯଦି ଆପଣ ୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ଜାନୁଆରୀରେ ରାତ୍ର ୮ ଟାରୁ ସକାଳ ୮ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ସୁବିଧା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା।

OTP- ବୈଧ ATM କାରବାର କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ – ଜାଣନ୍ତୁ

ଅନଧିକୃତ କାରବାର ସଂଖ୍ୟାକୁ କମ୍ କରିବାକୁ OTP- ବୈଧ ଏଟିଏମ୍ କାରବାର ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କହିଛି।

ଏହାର ଓଟିପି ଆଧାରିତ ନଗଦ ଉଠାଣ ସୁବିଧା ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ଏଟିଏମ ସେବା ମାଧ୍ୟମରେ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ସୁରକ୍ଷା ସ୍ତର ଯୋଡିଛି।

ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ OTP ଆସିବ। ପ୍ରାମାଣିକରଣର ଏହି ଅତିରିକ୍ତ କୋଡ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ କାର୍ଡଧାରୀମାନଙ୍କୁ ଅନଧିକୃତ ଏଟିଏମ୍ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ।

ଏହି ସୁବିଧା କାରବାର ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ, ଯେଉଁଠାରେ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ କାର୍ଡଧାରୀ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଟିଏମରୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ନେଇଥାନ୍ତି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି, ଏସବିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ ନ୍ୟାସନାଲ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍ ସୁଇଚ୍ (NFS) ରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ବିକଶିତ ହୋଇନାହିଁ। NFS ହେଉଛି ଦେଶର ସର୍ବ ବୃହତ ପାରସ୍ପରିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଏଟିଏମ୍ ନେଟୱାର୍କ ଏବଂ ଏହା ଘରୋଇ ଆନ୍ତଃ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମ୍ କାରବାରର ୯୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପରିଚାଳନା କରିଥାଏ।

SBI OTP ସେବା ଉପରେ ଆଧାର କରି ନଗଦ କିପରି ଉଠାଣ କରିବେ।

ଥରେ କାର୍ଡଧାରୀ ସେ ଉଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ରାଶି ଏଣ୍ଟର କଲେ, ଏଟିଏମ୍ ସ୍କ୍ରିନ୍ OTP ୱିଣ୍ଡୋ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ।

କାରବାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ ପ୍ରାପ୍ତ OTP ଏଣ୍ଟର କରିବାକୁ ପଡିବ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top