ad
Coronavirus Outbreak

ବଡ ଖବର: କୋର୍ଟ ବଦଳାଇଲେ ସରକାରଙ୍କର ନିଷ୍ପତ୍ତି – ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଟ୍ୟୁସନ ଫି ନେଇପାରିବେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬-୮ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନା ଭୂତାଣୁ କାରଣରୁ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ସାରା ଦେଶରେ ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜଗୁଡିକ ପାଞ୍ଚମାସ ହେବ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପିତାମାତାଙ୍କ ଉପରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଦେୟର ଏକ ବୋଝ ମଧ୍ୟ ରହିଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଅଭିଭାବକମାନେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ମାମଲା ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଏଭଳି ଏକ ମାମଲାରେ ଗୁଜରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଥିଲେଯେ, ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଟ୍ୟୁସନ ଫିସକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ନେଇପାରିବ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ହାଇକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଟ୍ୟୁସନ ଫି ଆଦାୟ କରିପାରିବେ।

୧୬ ଜୁଲାଇର ସରକାରଙ୍କ ଆଦେଶକୁ କୋର୍ଟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ

ବାସ୍ତବରେ ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ଜୁଲାଇ ୧୬ ରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲେ ଯେ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାବିକ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ଟ୍ୟୁସନ ଫି ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ବିକ୍ରମ ନାଥ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଜେ-ବି ପାର୍ଡିଲୱାଲାଙ୍କ ଡିଭିଜନ ବେଞ୍ଚ ସେମାନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଯୋଗାଇବା ତଥା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଚାଲୁରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ସନ୍ତୁଳନ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ପିତାମାତା ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ସରକାର ସନ୍ତୁଳିତ କରିବା ଉଚିତ୍

ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ଟ୍ୟୁସନ ଫି ଆଦାୟ ନକରି ଅନେକ ଛୋଟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ। ଏଥି ସହିତ, ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଅଭିଭାବକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ବେସରକାରୀ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଭାରସାମ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top