ad
Coronavirus Outbreak

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି କହିଲା – କରୋନାକୁ କାବୁ କରିବାକୁ ହେଲେ ଗଞ୍ଜାମ ଏବଂ ଧରାବୀଠୁ ଶିଖ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮ ଅକ୍ଟୋବର (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଛୋଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ୩୧୦ ଟି ସହର ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରେ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛି।

ଓଡିଶାର ଗଞ୍ଜାମ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଧରାବୀରେ ହଜାର ହଜାର ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେହେଁ ଆଜି ୨୦୦ ରୁ କମ୍ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପରେ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଧରାବୀ ମଡେଲକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି।

ଅନୁସନ୍ଧାନ: ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଛୋଟ ଏବଂ ଘଞ୍ଚ ଜନବହୁଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଅତି ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଗଲା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗ୍ରାମ ଅପେକ୍ଷା ସହରରେ ଅଧିକ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଏହା ମଧ୍ୟ କାରଣ। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛିଯେ, ଯଦି ଛୋଟ ପକେଟରେ ଚିହ୍ନିତ କରାଯାଇ ସଂକ୍ରମଣ ବନ୍ଦ କରାଯାଇପାରେ, ତେବେ ମହାମାରୀକୁ ବ୍ୟାପିବାରୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ।

ବଡ ସହରରେ କ’ଣ ଅସୁବିଧା

ମହାମାରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡଃ ମୋରିଜ କ୍ରାମର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲଣ୍ଡନ ଭଳି ସହରରେ ମହାମାରୀ କାହିଁକି ବ୍ୟାପିଲା। କାରଣ ଏହା ଜନବହୁଳ ଅଞ୍ଚଳ ଯାହାକୁ ତୁରନ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇନଥିଲା। ଏକ ଛୋଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଶହ ଶହ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ସହର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ପଦ୍ଧତି ହୋଇନପାରେ, କିନ୍ତୁ ସ୍କ୍ରିନିଂ ପଦକ୍ଷେପ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ସମାନ ହୋଇପାରେ।

ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରତିରୋଧର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ମଡେଲ୍ ଗଞ୍ଜାମ –
ପ୍ରଥମ ମାମଲା ମେ ୨ ୨ ରେ ଓଡିଶାର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆସିଥିଲା। ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ, କରୋନା ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହାର ୫୯% ରେ ପହଁଚିଥିଲା।, ଏହା ପରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୦ ହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୮% ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇସାରିଲେଣି ଏବଂ ଏବେ କେବଳ ୨୦୦ ରୁ କମ୍ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଛନ୍ତି।
କ’ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଗଲା
– କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।
– ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମରେ କୋଭିଡ୍ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା
– ଦ୍ୱାରଦ୍ୱାର ବୁଲି ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଯାଉଥିଲା।
– ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ।
– ପାଞ୍ଚଟି ଗାଁରେ ଗୋଟିଏ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ରଖାଯାଇଥିଲା।

ସେହିପରି ଧରାବୀରେ
– ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ବସ୍ତି ଧରାବୀରେ ପ୍ରଥମ ମାମଲା ୧ ଏପ୍ରିଲରେ ଆସିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। ୩୨୮୦ ମାମଲା ହେବା ମାତ୍ରେ। ଯଦି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇଥିଲା, ଏବେ ୮୫% ରୋଗୀ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇସାରିଲେଣି ଏବଂ ଏଠାରେ କେବଳ ୨୦୦ ରୁ କମ୍ ସଂକ୍ରମିତ ଅଛନ୍ତି।

ପଦକ୍ଷେପ କ’ଣ ନିଆଗଲା –
– ଦ୍ୱାରଦ୍ୱାର ବୁଲି ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଯାଉଥିଲା।
– ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଏକ ଦଳ ନିଯୁକ୍ତ ଥିଲେ।
– ଜ୍ୱର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇଥିଲେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଯାଉଥିଲା।
– ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଥିଲା।
ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏଠାରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟକୁ ଯାଆନ୍ତି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶୌଚାଳୟକୁ ଶହ ଶହ ଲୋକ ଯାଉଥିଲେ, ତେଣୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ମୋବାଇଲ୍ ଶୌଚାଳୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାର କାରଣ –
– ଘନ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଥାଏ।
-ଏହା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦ୍ୱାରା ବିସ୍ତାର ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି ଏବଂ ସେଠାରେ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥାଏ।
– ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ବିବାହ-ଶୋଭାଯାତ୍ରା, ଗୁଡ଼ିକର ବହୁ ଆୟୋଜନ ହଟସ୍ପଟ୍ ର ମଧ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏଥିପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ହାତ ଧୋଇବା ଅତ୍ୟାଦି ଉପଦେଶ ମାନିବା ଉଚିତ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top