Home ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ରିଟେନର ମୁଦ୍ରାରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ, ପ୍ରଥମ ଅଣ-ଗୋରା ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବେ ସ୍ଥାନ ପାଇବେ ‘ବାପୁ’

ବ୍ରିଟେନର ମୁଦ୍ରାରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ, ପ୍ରଥମ ଅଣ-ଗୋରା ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବେ ସ୍ଥାନ ପାଇବେ ‘ବାପୁ’

234

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲ ୩-୮ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଜାତିର ଜନକ, ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରି ବ୍ରିଟେନ ଏକ ମୁଦ୍ରା ଛାପିବାକୁ ଯାଉଛି। ଯେଉଁଥିରେ, ଜାତୀର ଜନକ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯିବ।

ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନଙ୍କ ଅବଦାନକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନର ଟ୍ରେଜେରୀ ଶନିବାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି।

୧୯୮୭ ମସିହାରୁ ଭାରତର ମୁଦ୍ରାରେ ବାପୁ ସ୍ଥାନ ପାଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ଏବେ ବାପୁ, ପ୍ରଥମ ଅଣ-ଗୋରା ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବେ ବ୍ରିଟିଶ ମୁଦ୍ରାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବେ।

ରୟାଲ ମିଣ୍ଟ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ କରି ମୁଦ୍ରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ କରିଛି।

ଇଣ୍ଡିଆ ଟିଭି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ପଛରେ ବିଶେଷ କରି ଚାନସେଲର, ଋଷି ସୁନାକଙ୍କର ହାତ ରହିଛି, ଯିଏକି BAME (Black, Asian and Minority Ethnic) ପକ୍ଷରୁ ଏଥି ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଭାବରେ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ବ୍ରିଟେନରେ ସେମାନଙ୍କ ଅବଦାନକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ଉଚିତ ବୋଲି ସୁନାକ କହିଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବତନ କଞ୍ଜରଭେଟିଭ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜେହରା ଜାଇଦି (ଯିଏ କି ‘We Too Built Britain’ ଅଭିଯାନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ)ଙ୍କୁ, ଋଷି ସୁନାକ ଲେଖିଥିବା ଏକ ଚିଠିରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେଯେ, ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକ (minority)ଙ୍କୁ ମୁଦ୍ରାରେ ସ୍ଥାନ ଦେବା ଉପରେ ଆହ୍ୱାନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ସୁନାକ କହିଛନ୍ତି, “Black, Asian and Minority Ethnic community” ର ବ୍ରିଟେନର ଇତିହାସରେ ଗଭୀର ଅବଦାନ ରହିଛି।”

“ପିଢ଼ି ପରେ, ଏହି କମ୍ୟୁନିଟି, ବ୍ରିଟେନ ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ କରି ମରିଛନ୍ତି; ଆମେ ଏକତ୍ର ଦେଶ ନିର୍ମାଣ କରିଛୁ; ଆମ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛୁ, ରୋଗୀଙ୍କ ସେବା କରିଛୁ, ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେଉଛୁ; ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଆତ୍ମା ​​ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଗତିଶୀଳ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରି ଚାକିରି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହିତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ଭାଗିଦାର ଅଛୁ” ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ରୟାଲ ମିଣ୍ଟ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି ହେଉଛି ଏକ ସ୍ୱାଧୀନ କମିଟି ଯାହାକି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ, ଯେଉଁମାନେ ଥିମ୍ ଏବଂ ମୁଦ୍ରାର ଡିଜାଇନ୍ କୁ କୁଳପତିଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରିଥାନ୍ତି।

ସୁନାକ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି: “ମୁଁ ଆଜି ରୟାଲ ମିଣ୍ଟ ଆଡଭାଇଜରୀ କମିଟି (ଆରଏମଏସି) ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଲର୍ଡ ୱାଲଡେଗ୍ରେଭଙ୍କୁ ଲେଖିଛି “Black, Asian and Minority Ethnic community” ର ଅବଦାନକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ପାଇଁ ଏବଂ ଥିମ୍ ଉପରେ RMAC ଉପ-କମିଟିକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି – କେବଳ ଆମର ଇତିହାସ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ବରଂ ଆମର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେବା ଉଚିତ୍।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.