Home Top News ବଡ଼ ଖବର – ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଲୋନ୍‌ ମୋରାଟୋରିୟମ ଉପରେ ରାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ, ମିଳିପାରେ...

ବଡ଼ ଖବର – ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଲୋନ୍‌ ମୋରାଟୋରିୟମ ଉପରେ ରାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ, ମିଳିପାରେ ଲାଭ

176

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ନେଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ରିଲିଫ୍ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ୬ ମାସ ପାଇଁ EMI ନ ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ଯେତେବେଳେ ଏହି ସୁବିଧା ସମାପ୍ତ ହେଲା, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଲୋନ୍‌ ମୋରାଟୋରିୟମ ଅବଧି ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ସୁଧ ନେଇଥିଲେ। ଏହି ମାମଲା ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ମାମଲା ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ୍ ୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଲୋନ୍‌ ମୋରାଟୋରିୟମ୍‌ ଉପରେ ରାୟ ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଜଷ୍ଟିସ ଅଶୋକ ଭୂଷଣ, ଆର ସୁଭାଷ ରେଡ୍ଡୀ ଏବଂ ଏମଆର ଶାହାଙ୍କ ବେଞ୍ଚ ଏହାର ରାୟ ଶୁଣାଇବେ।

ମୋରାଟୋରିୟମ ପିରିୟଡ୍‌ରେ ଡିଫଲ୍ଟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇନଥିଲା
ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଲୋନ୍‌ ମୋରାଟୋରିୟମ କାରଣରୁ ଋଣ କିସ୍ତି ପରିଶୋଧ କରିନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଡିଫଲ୍ଟ ଭାବରେ ଗଣାଯାଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏହି ମାସଗୁଡ଼ିକର ସୁଧ ଏବଂ ସୁଧ ଉପରେ ସୁଧ ଆଦାୟ କରିଥିଲେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଆରବିଆଇ ପ୍ରଥମେ ୨୭ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ରେ ଋଣ ମୋରାଟୋରିୟମ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲା। ଏହା ଅଧୀନରେ, ୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ରୁ ୩୧ ମେ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ EMI ପ୍ରଦାନରୁ ରିଲିଫ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ, ପରେ ଏହାକୁ ଆରବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ଆରବିଆଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଦାଖଲ କରି ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ ଋଣ ମୋରାଟୋରିୟମ୍‌ ୬ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଫଳରେ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

୨ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସୁଧ ଛାଡ କରିଛି

ଏହି ମାମଲାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏକ ପୃଥକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ସରକାର ଏହି ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋରାଟୋରିୟମ୍‌ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣର ଇଏମଆଇ ଉପରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୁଧ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସୁଧ ବହନ କରିବ। ଏହା ସରକାରୀ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୭୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ NPA କୁ ପୁନର୍ଗଠନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା, ଯାହା କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ। କେବଳ ସେହି କମ୍ପାନୀ କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ, ଯାହାର ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧, ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୦ ଦିନରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ଡିଫଲ୍ଟ ସ୍ଥିତିରେ ନଥିଲା, ଏହି ଋଣ ପୁନର୍ଗଠନ ପାଇଁ ସେମାନେ ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ।

ଲକଡାଉନରେ EMI ଯେଉଁମାନେ ଦେଉଥିଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଲାଭ ପ୍ରଦାନ

କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ରେଜୋଲୁସନ ଯୋଜନା ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ୩୦ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାର ଥିଲା। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ଯୋଜନା ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାର ଥିଲା। ପରେ, ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ଉଠିଥିଲା ​​ଯେ ଋଣ ନେଇ ଠିକ ସମୟରେ ପରିଶୋଧ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ କ’ଣ ଲାଭ ହେବ? ଏହା ଉପରେ ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଜଣେ ଋଣଗ୍ରହୀତା ମୋରାଟୋରିୟମ୍‌ର ଫାଇଦା ନ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କିସ୍ତି ଠିକ୍ ସମୟରେ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ ପାଇବେ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଏପରି ଋଣଦାତାମାନେ ସରଳ ଏବଂ ଚକ୍ରବୃଦ୍ଧି ସୁଧରେ ୬ ମାସର ପାର୍ଥକ୍ୟର ଲାଭ ପାଇବେ।

କେନ୍ଦ୍ର ପୂର୍ବରୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତରେ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ​​ଯେ ଯଦି COVID-୧୯ ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆରବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ଛଅ ମାସର ମୋରାଟୋରିୟମ୍‌ ଅବଧି ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଋଣ ଏବଂ ସମସ୍ତ ବର୍ଗର ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ସୁଧ ଛାଡ କରିବାକୁ ବିଚାର କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ପରିମାଣ ପୂର୍ବାନୁମାନ ୬ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହେବ।
କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ କେବଳ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଗୁରୁତର ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିନାହିଁ ବରଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ପରି ଭାରତର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଛାପ ପକାଇଛି।
COVID-୧୯ ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କ୍ଷେତ୍ର ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ବାଣିଜ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବ୍ୟାଚ୍ ଆବେଦନ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରାୟ ଘୋଷଣା କରିବେ।
ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୭ ରେ ଜଷ୍ଟିସ ଅଶୋକ ଭୂଷଣଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବେଞ୍ଚ ଏହି ବିଷୟରେ ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ।
କେନ୍ଦ୍ର ପୂର୍ବରୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତରେ ଦାଖଲ କରିଥିଲା ​​ଯେ ଯଦି COVID-୧୯ ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆରବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ଛଅ ମାସର ମୋରାଟୋରିୟମ୍‌ ଅବଧି ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଋଣ ଏବଂ ସମସ୍ତ ବର୍ଗର ଋଣଗ୍ରହୀତାଙ୍କ ଉପରେ ସୁଧ ଛାଡ କରିବାକୁ ବିଚାର କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ପରିମାଣ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି ୬ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହେବ।

ଯଦି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏହି ଭାର ବହନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର ନେଟ ମୂଲ୍ୟର ଏକ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶକୁ ପୋଛି ଦେବ, ଅଧିକାଂଶ ଋଣଦାତାଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଅସହଯୋଗ କରିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବଞ୍ଚିବା ଉପରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନ ଚିହ୍ନ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ସୁଧ ଛାଡ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା କରାଯାଇନଥିଲା ଏବଂ କେବଳ କିସ୍ତି ଦେୟ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯିବାର ଏହା ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

ଏକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ କେବଳ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଯାହା ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଟେ) କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଛଅ ମାସର ସୁଧ ଛାଡ ଏହାର ଅସ୍ତିତ୍ୱର ୬୫ ବର୍ଷରରେ ଯାହା ପ୍ରାୟ ଜମା ହୋଇଛି ତାହାର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ପୋଛି ହୋଇଯିବ।

ରେସ୍ତୋରାଁ ଏବଂ ହୋଟେଲ ପରି ସେକ୍ଟର ସମେତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ବ୍ୟବସାୟ / ଏମଏସଏମଇ ପାଇଁ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା କ୍ଷେତ୍ର-ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରିଲିଫ ପଦକ୍ଷେପ ଏଥିରେ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।

୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ସରକାରୀ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଏବଂ କୌଣସି କୋଲେଟେରାଲ୍ ନ ଥାଇ କେନ୍ଦ୍ର ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜରୁରୀ କ୍ରେଡିଟ୍-ଲିଙ୍କ୍ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ସ୍କିମ୍ (ECLGS) ଘୋଷଣା କରିଛି।

ଏହି ଯୋଜନାକୁ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ ହୋଟେଲ ସେକ୍ଟର ସମେତ ୨୭ COVID-୧୯ ପ୍ରଭାବିତ ସେକ୍ଟରକୁ ଅଧିକ ଆର୍ଥିକ ସୀମା ସହିତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୨୭ ରେ, କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଠଟି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବର୍ଗର ଋଣ ଉପରେ ସୁଧ ଛାଡ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ କହିଥିଲେ।

ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତଙ୍କୁ ସୂଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲାଯେ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ମୋରାଟୋରିୟମ୍‌ ଅବଧି ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧, ଛଅ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଥିଲା।

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ COVID-୧୯ ମହାମାରୀ କେବଳ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଗୁରୁତର ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରି ନାହିଁ ବରଂ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତଥା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଛାଫ ଛାଡ଼ିଛି।

ଆଠଟି ଶ୍ରେଣୀର ଋଣ ହେଉଛି MSME (ମାଇକ୍ରୋ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ), ଶିକ୍ଷା, ଗୃହ, ଗ୍ରାହକ ସ୍ଥାୟୀ, କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ, ଅଟୋମୋବାଇଲ୍, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ବ୍ୟବହାର।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ ରେ ଆରବିଆଇ ଏହି ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରିଥିଲା ​​ଯାହା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରୁ ମେ ୩୧, ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ପଡୁଥିବା ଟର୍ମ ଲୋନ୍‌ର କିସ୍ତି ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥାକୁ ଏକ ମୋରାଟୋରିୟମ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା। ପରେ, ସେହି ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋରାଟୋରିୟମ୍‌ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.