Home Top News ୱାନ୍‌ଡେରେ କିଏ କରିବେ ଓପନିଂ ? ବିରାଟ କହୁ କହୁ କହିଗଲେ ସେ ଓପନିଂ କେଉଁଥିରେ...

ୱାନ୍‌ଡେରେ କିଏ କରିବେ ଓପନିଂ ? ବିରାଟ କହୁ କହୁ କହିଗଲେ ସେ ଓପନିଂ କେଉଁଥିରେ କରିବେ

383

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୨-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଟି -୨୦ ସିରିଜରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ପରାସ୍ତ କରି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରମାଣ କରିଛି। ଗତ ମ୍ୟାଚରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୩୬ ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ତଥା ଏହି ସିରିଜ୍‌ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସିରିଜରେ ବିରାଟ ଏବଂ ଦଳ ପରିଚାଳନା ଜନିତ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବ୍ୟାଟିଂ କ୍ରମରେ ବିଶେଷ କରି ଓପନିଂରେ ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଞ୍ଚ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜର ଓପନିଂ ସ୍ଲଟରେ ଚାରୋଟି ଭିନ୍ନ ଯୋଡି ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଉଭୟ ସଫଳତା ଏବଂ ବିଫଳତା ପାଇଥିଲେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିରାଟ ଆଣ୍ଡ କମ୍ପାନୀ ୱାନ୍‌ଡେ ସିରିଜରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଦଳ ପରିଚାଳନା ପୁଣି ଥରେ ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶର କବଳରେ ରହିବ। କାରଣ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ତାଙ୍କର ଶେଷ ସିରିଜ୍ ତୁଳନାରେ ଏଥର ବହୁତ ଖେଳାଳି ବଦଳିଛନ୍ତି। ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର, କ୍ରୁନାଲ ଏବଂ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପରି ଅନେକ ନୂତନ ଖେଳାଳି ସୁଯୋଗ ପାଇଥିବାବେଳେ ବୁମରା-ଶମି ଏବଂ ଜାଡେଜାଙ୍କ ପରି ଅନେକ ଷ୍ଟାର ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ବାହାରେ ଅଛନ୍ତି। ସବୁଠୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟିଂ କେଉଁ ଦୁଇଜଣ କରିବେ। କିନ୍ତୁ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଏହା ଉପରେ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ଧାୱନ ଏବଂ ରୋହିତ କରିବେ ଓପନିଂ

ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରି ବିରାଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଶିଖର ଧାୱନଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞ ଯୋଡି ODI ସିରିଜରେ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରିବେ। ସେ କେବଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଯୋଡି ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଆସୁଥିଲେ ଏବଂ ODI କଥା ଆସିବା ପରେ କେବଳ ଶିଖର ଏବଂ ରୋହିତ ଖୋଲିବେ। ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ।

ବିରାଟ ଆଇପିଏଲରେ ଓପନିଂ କରିବେ

ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଶେଷ ଟି -୨୦ ରେ ରୋହିତଙ୍କ ସହ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଓପନିଂ କରି ବିରାଟ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଉଭୟ ଦଳକୁ ବଢ଼ିଆ ଶୁଭାରମ୍ଭ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ବିରାଟ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ ରୋହିତଙ୍କ ସହ ଆହୁରି ଖୋଲିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଆଇପିଏଲରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ କ୍ରମରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବେ। ଏହି ସମୟରେ ବିରାଟ ଏହା ଉପରେ ପୁନର୍ବାର କହିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ଏକ ରଣନୀତିକ ପଦକ୍ଷେପ ଥିଲା ଏବଂ ଏହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ କାମ କଲା। ଅଧିନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୧ ରେ ସମାନ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ଦଳର ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ ଯେକୌଣସି ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ସେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ନିଜର ସ୍ଥିତି ବଦଳାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ରୋହିତଙ୍କ ସହମତି

ବିରାଟ ରୋହିତଙ୍କ ସହ ସହମତ ହୋଇ କହିଛନ୍ତି, ‘ଯେପରି ରୋହିତ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି, ଏହା ଏକ ରଣନୀତିକ ପଦକ୍ଷେପ କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏକାଠି ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ଉପଭୋଗ କରିଥିଲୁ ଏବଂ ଏକାଠି ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିଥିଲୁ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା ଜାରି ରହିବ ଏହା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ। ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ପାଇଁ ମୁଁ IPL ରେ ଓପନିଂ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ଜଣେ ଓପନର୍ ଭାବରେ ମୋର ଭୂମିକାକୁ ବୁଝିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ମୁଁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପରି ଖେଳାଳୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଲଟ୍ ଖାଲି ରଖି ପାରିବି। ଦଳ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମୁଁ ସକ୍ଷମ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ବିଶ୍ୱକପ ସମୟରେ ଆମେ ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବୁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.