ad
ଓଡ଼ିଶା

କରୋନାରେ ପୁନଃ ସଂକ୍ରମଣ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ – ସତର୍କ କଲା ICMR

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୪-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ଡାକ୍ତରୀ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂଗଠନ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ICMR) ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ, ଥରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ପୁନଃ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରିବ।

ଆଇସିଏମଆର କହିଛି ଯେ, ଦେଶରେ ଏଭଳି ତିନୋଟି ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯାହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ପୁନର୍ବାର କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ମାମଲା ମୁମ୍ବାଇରେ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ମାମଲା ଅହମ୍ମଦାବାଦର।

ଆଇସିଏମଆର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବଳରାମ ଭାର୍ଗବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପୁନର୍ବାର ସଂକ୍ରମଣ ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ୧୦୦ ଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ରଖିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଆଣ୍ଟିବଡି ପ୍ରାୟ ୪ ମାସ ରହିଥାଏ। ପୁନରାବୃତ୍ତି ଏକ ସମସ୍ୟା ବୋଲି ସେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି। ଏପରି ଏକ ମାମଲା ପ୍ରଥମେ ହଂକଂରେ ଆସିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଭାରତରେ ଏପରି କିଛି ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯାହାକୁ ପୁନଃ ସଂକ୍ରମଣ କୁହାଯାଇପାରେ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ମାମଲା ମୁମ୍ବାଇରେ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ରୁ ଆମକୁ କିଛି ତଥ୍ୟ ମିଳିଛି। ଏହି ଆକଳନଗୁଡିକ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ବିଶ୍ୱରେ ପୁନଃ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରାୟ ଏକ ଡଜନ ମାମଲା ରହିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଆଇସିଏମଆର ଡାଟାବେସ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଦେଶରେ ପୁନଃ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଅଧିକ ଘଟଣା ଘଟିଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣା ପଡିପାରିବ। ଟେଲିଫୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଏହିପରି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଛୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇପାରିବ।

ଭାର୍ଗବା ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ WHO ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂକ୍ରମଣକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରି ନାହିଁ। ପ୍ରଥମ ସଂକ୍ରମଣର ୯୦ ଦିନ, ୧୦୦ ଦିନ କିମ୍ବା ୧୧୦ ଦିନ ପରେ ଘଟିଥିବା ସଂକ୍ରମଣକୁ ପୁନଃ ସଂକ୍ରମଣ କୁହାଯିବ। ଏହା ଉପରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ନାହିଁ। ତେବେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ସରକାର ୧୦୦ ଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top