Home Top News ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ, OTT ଏବଂ ନ୍ୟୁଜ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପାଇଁ ସରକାର ଜାରି କଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ, OTT ଏବଂ ନ୍ୟୁଜ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପାଇଁ ସରକାର ଜାରି କଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ

41

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରୀ କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ଆଇଟି ଏବଂ ଟେଲିକମ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ଏବଂ ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଉପରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଭାରତରେ ବ୍ୟବସାୟ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅପବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରୁ ଏଭଳି ଜିନିଷ ଆସୁଛି ଯାହା ସମାଜ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ଅଟେ। ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଗ୍ରହଣ କରୁଛୁ ଯେ ସୀମା ଆରପାରିରୁ ମଧ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆର ଅପବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି।

ସରକାର ସମାଲୋଚନାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛନ୍ତି। ଆମେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଅପବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ। ଆମେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଗ୍ରହଣ କରିଛୁ ଯେ ଏହା ସମାଜରେ ଆତଙ୍କ ଏବଂ ଦୂରତା ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି। ମିଥ୍ୟା ଖବରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା, ଆର୍ଥିକ ଠକେଇ ପରି ଲୁଫ୍ ଏଠାରେ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର କରୁଛି। ଆମେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସର୍ବସାଧାରଣର ପରାମର୍ଶ ନେଇଛୁ।

ଗତ ବର୍ଷରେ OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ ବିବାଦ ଉପୁଜିଥିଲା। ଟିଭି ଧାରାବାହିକ ମାଧ୍ୟମରେ ଧାର୍ମିକ ଭାବନାକୁ ଆଘାତ କରିବା, କିମ୍ବା ଫେକ୍‌ ଭିଡିଓ, ଫଟୋ, ମେସେଜ୍‌ ପ୍ରସାରଣ କରି ଦଙ୍ଗା କରାଇବା କିମ୍ବା କୌଣସି ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ତଥ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ଏହି ପରି ଏନେକ ଆଭିଯୋଗ ଆସୁଛି।

OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକ କ୍ଷମା ମାଗିବା, ବିଷୟବସ୍ତୁ ଅପସାରଣ କିମ୍ବା ନୀତି ବଦଳାଇ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଚାଲୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟ୍ୱିଟର ବିବାଦକୁ ନେଇ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂଆ ନିୟମ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସମ୍ଭବ ହେବ ଯେ ସରକାର ଜାଣିପାରିବେଯେ, ଯେ କୌଣସି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ କିଏ ଫେକ୍‌ ମେସେଜ୍‌ ପୋଷ୍ଟ କରୁଛି ଏବଂ କେତେବେଳେ।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ଏବଂ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ, ଓଟିଟି ଏବଂ ନ୍ୟୁଜ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପାଇଁ ନୂତନ ନିୟମ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୋଟିସର ୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହା ସହିତ, ବୈଷୟିକ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଏକ ଅଭିଯୋଗ ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଏବଂ ଜଣେ ମୁଖ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅଧିକାରୀ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ

ଯଦି କୌଣସି ଆପତ୍ତିଜନକ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି, ଏହାକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ହଟାଇବାକୁ ପଡିବ।
କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମୁଖ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିବା ଜରୁରୀ।
ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ପରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ପଡିବ।
ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଥମେ ଆପତ୍ତିଜନକ ପୋଷ୍ଟ ରଖିଥିଲେ, ତାଙ୍କର ପରିଚୟ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଅର୍ଥାତ୍, ଯେଉଁଠାରେ ଭୁଲ୍ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ତାହା ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ହେବ।
ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପାଇଁ ଏହି ଆଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି, ଏହା ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ଏକ ତିନି ସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ପଡିବ।
ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀ ସ୍ତରରେ, ଅନ୍ୟଟି ଆତ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଏବଂ ତୃତୀୟଟି ତଦାରଖ ପାଇଁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.