ad
ଓଡ଼ିଶା

କ୍ଷୀର ପିଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରଦକ: କିନ୍ତୁ; କ୍ଷୀର ପିଇବା ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ତୁରନ୍ତ ପରେ ଏ’ ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ହୋଇଥାଏ ହାନିକାରକ..

ଶରୀର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର କ୍ଷୀର ପିଇବା ଶରୀରକୁ ଭଲ ହେବାରେ ବିକଶିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ଫସଫରସ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଆୟୋଡିନ୍ ଏବଂ ଅନେକ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଚର୍ବି ଏବଂ ଶକ୍ତି ସହିତ କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ରାଇବୋଫ୍ଲାଭିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଡି, କେ ଏବଂ ଇ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ।

କ୍ଷୀର ପିଇବାର ଅନେକ ଉପକାର ଆୟୁର୍ବେଦରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଠିକ୍ ସମୟରେ ଖାଇଲେ ହିଁ ସଠିକ ଉପକାର ମିଳିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ କ୍ଷୀର ପିଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ସକାଳେ କିମ୍ବା ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ପିଅନ୍ତୁ। ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟରେ କାମ କରେ। କ୍ଷୀର ପିଇବା ସମୟ ସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଯେପରି ଆପଣ କ୍ଷୀର ସହିତ ଅନ୍ୟ କିଛି ଖାଉ ନାହାଁନ୍ତି। କାରଣ କ୍ଷୀର ନିଜେ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖାଦ୍ୟ ଅଟେ। ଏହି କାରଣରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କ୍ଷୀରକୁ ଯେ କୌଣସି ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ କ୍ଷୀର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ବିକାଶ ପରିବର୍ତ୍ତେ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ। ଆସନ୍ତୁ, ଜାଣିବା କ୍ଷୀର ସହିତ କ’ଣ ସବୁ ଖାଇଲେ ହୋଇଥାଏ ହାନିକାରକ –

ସ୍ନାକ୍ସ ସହିତ କ୍ଷୀର –
ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଲୁଣ ଏବଂ କ୍ଷୀରକୁ ଏକାଠି ଖାଇବା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସହିତ ସମାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ଯକୃତ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ବାସ୍ତବରେ, କ୍ଷୀରରେ ପ୍ରୋଟିନ ଏବଂ ଲୁଣରେ ଆୟୋଡିନ୍ ମାତ୍ରା ଅଧିକ ଥିବା ଯୋଗୁଁ ଉଭୟକୁ ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଯକୃତକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ।

ପିଆଜ ସହିତ କ୍ଷୀର –
କ୍ଷୀର ପିଇବା ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା କ୍ଷୀର ପିଇବା ତୁରନ୍ତ ପରେ କଞ୍ଚା ପିଆଜ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ହର୍ପସ୍, କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ।

କଦଳୀ ସହିତ କ୍ଷୀର –
କିଛି ଲୋକ ନିଜର ଓଜନ ବଢ଼ାଇବାକୁ କିମ୍ବା ନିଜର ସ୍ୱାଦ ରୁଚି ଅନୁଯାୟୀ କ୍ଷୀର ସହିତ କଦଳୀ ମିଶାଇ ଖାଇଥାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ, ଥଣ୍ଡା, କଫ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ରୋଗୀ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍।

ମାଛ ସହିତ କ୍ଷୀର –
ମାଛ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ବା ତୁରନ୍ତ ପରେ, କ୍ଷୀର କିମ୍ବା ଏଥିରୁ ତିଆରି କିଛି ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଅନ୍ୟଥା, ଚର୍ମରେ ଧଳା ଦାଗ ହୋଇପାରେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଦାଗ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଅନେକ ଚର୍ମ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

ମସଲା ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ କ୍ଷୀର –
ମସଲା ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ କ୍ଷୀର ପିଇବା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ମସଲା ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ବା ତୁରନ୍ତ ପରେ କ୍ଷୀର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହିତ ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା, ପେଟ କାଟିବା, ପେଟ ଜଳିବା, ଗ୍ୟାସ୍ ଆଦି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ।

ବିରି ଡାଲି ସହିତ କ୍ଷୀର –
ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ରାତିରେ ବିରି ଡାଲି ଖାଇବା ପରେ କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ, ଏହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ହଜମ କରିବାରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ। ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାର ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ। ତେଣୁ, ବିରି ଡାଲି ଖାଇବା ପରେ କ୍ଷୀର ପିଇବାରୁ ନିବୃତ୍ତ ରୁହନ୍ତୁ।

ଖଟା ଜିନିଷ ସହିତ କ୍ଷୀର –
କ୍ଷୀର ପିଇବା ପୂର୍ବରୁ ବା ତୁରନ୍ତ ପରେ ଦହି, ଲେମ୍ବୁ କିମ୍ବା କୌଣସି ଖଟା ଜାତୀୟ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅଜୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ଦ୍ୱାରା ପେଟରେ କ୍ଷୀର ଛିଣ୍ଡିଯିବା ଯୋଗୁଁ ଏସିଡିଟି (ଅମ୍ଳ), ବାନ୍ତି ଲାଗିବା କିମ୍ବା ବାନ୍ତି ହେବା ଆଦି ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ। /- @DevDr

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top