Home Top News ଓଡ଼ିଶା ହେବ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ -ଲଞ୍ଚ ହେଲା ଲର୍ଣ୍ଣର ଲାଇସେନ୍ସ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍- ୯ RTO...

ଓଡ଼ିଶା ହେବ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ -ଲଞ୍ଚ ହେଲା ଲର୍ଣ୍ଣର ଲାଇସେନ୍ସ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍- ୯ RTO ସେବା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ହେଲା, ଡିଜିଟାଲ ମୋଡ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଶା

108

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୦-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ପ୍ରାଧିକରଣର ଅନେକ ନାଗରିକ କେନ୍ଦ୍ର ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାବେଳେ ୫ ଟି ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟର ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କାଗଜବିହୀନ ହୋଇ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଅନଲାଇନରେ ସେବା ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବେ।

ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୋଡ୍ ଉପରେ ନଅଟି ସେବାକୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଯାନ ପଞ୍ଜିକରଣ, ସାମଗ୍ରୀ ବାହନ ପାଇଁ ଅଟୋ ଅନୁମୋଦନ, ବସ୍ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁମତି, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଅନୁମତିର ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ, ପଞ୍ଜୀକରଣ ନବୀକରଣ ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ଯେକୌଣସି ଆରଟିଓରେ ମାଲିକାନା ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ମୋବାଇଲ୍ APP ମାଧ୍ୟମରେ ଲର୍ଣ୍ଣର ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇପାରିବେ।

ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯାନବାହାନ ସେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ଯେକୌଣସି ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବାଛିବା ସ୍ୱାଧୀନତା ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରକାର ସହଜ ହେବ। ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସାମ୍ନାରେ ଲମ୍ବା ଧାଡି ଶୀଘ୍ର ଅତୀତ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ସେ ଆଶା କରିଥିଲେ।

ରାଜ୍ୟର ୫T ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ସିଷ୍ଟମରେ ଉନ୍ନତି ଏବଂ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ମାଧ୍ୟମରେ ନାଗରିକ କେନ୍ଦ୍ରିକ ସେବାଗୁଡିକରେ ପୂର୍ବ ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ତାଙ୍କ ସରକାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧ।

ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାଡି ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା କାଗଜହୀନ, ଯୋଗାଯୋଗହୀନ ହୋଇଛି।

ମୁକ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଟୋ ନମ୍ବର ଉତ୍ପାଦନ ସହିତ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ୱାକ୍ଷର ମାଧ୍ୟମରେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଅପଲୋଡ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ଓଡିଶା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଅଟେ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାନୀୟ ସଡକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାଗଜପତ୍ର ଦାଖଲ କରାଯାଇ ମାଲିକଙ୍କୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ରାଜ୍ୟର ଯେକୌଣସି ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଯାନ ପଞ୍ଜିକରଣ ସମ୍ଭବ ହେବ।

ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତୀୟ ଇ-ଗଭର୍ନାନ୍ସ ଡିଭିଜନର ମୋବାଇଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ UMANG ଆପ୍ ରେ ଲର୍ଣ୍ଣର୍ ଲାଇସେନ୍ସ ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଥମ ଅଟେ।

ଡିଜିଟାଲ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପ୍ରୟୋଗରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବାରୁ ପରିବହନ ପ୍ରାଧିକରଣକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ପରିବହନ ପ୍ରାଧିକରଣକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ଏକ ବିଶାଳ ରୂପାନ୍ତରିତ ପଦକ୍ଷେପ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ବଡ଼ ଆଶା ସୃଷ୍ଟି କରିବ।

ପରିବହନ ପ୍ରାଧିକରଣ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରାଯାଇଥିବା ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ସ୍ତର ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ପରିବହନ ବିଭାଗର ସେବା ବିଷୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ପରିବହନ ସେବା ଲୋକକୈନ୍ଦ୍ରିକ କରାଯାଇଛି।

ଏହା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାଗଜହୀନ, ତତକ୍ଷଣାତ୍ ସେବା ଯୋଗାଇବାରେ ଓଡିଶା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ରାଜ୍ୟ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

CM (୫T) ର ସଚିବ ଶ୍ରୀ ଭି କେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

“ମୋ ସରକାର” ଉପରେ ଆସିଥିବା ମତାମତ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଶ୍ରୀ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଘଟୁଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି।

ନୂତନ ଅନଲାଇନ୍ ସେବାଗୁଡିକ ଉପରେ ଏକ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଭିଡିଓ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଯାଇଥିଲା।

ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ପରିବହନ ଶ୍ରୀ ମଧୁସୂଦନ ପାଢ଼ୀ ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରିବହନ କମିଶନର ଶ୍ରୀ ସଞ୍ଜୀବ ପଣ୍ଡା ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

ଭିଡ଼ିଓ କଂନ୍ଫେରିସିଂରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର, ଏପିସି ଶ୍ରୀ ରାଜ କୁମାର ଶର୍ମା, ଡିଜି ଏନଆଇସି ଡକ୍ଟର ନୀତା ବର୍ମା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଅନଲାଇନ୍ ସେବାଗୁଡିକର ତାଲିକା
୧. ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଏବଂ କଷ୍ଟମୁକ୍ତ ଯାନ ପଞ୍ଜିକରଣ।
୨. ଚୁକ୍ତିନାମା ପରିବହନ ଅନୁମତି ପାଇଁ ଅଟୋ ଅନୁମୋଦନ।
୩. ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ ବାହନ ଅନୁମତି ପାଇଁ ଅଟୋ ଅନୁମୋଦନ।
୪. ବସ୍ ପାଇଁ ଇଣ୍ଟର ଷ୍ଟେଟ୍ ବସ୍ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁମତିର ଅଟୋ ଅନୁମୋଦନ।
୫. ବସ୍ ପାଇଁ ଆଞ୍ଚଳିକ ଚଲାଚଳପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁମତିର ଅଟୋ ଅନୁମୋଦନ।
୬. ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପାଇଁ ଅନୁମତି।
୭. UMANG ମୋବାଇଲ୍ APP ରେ ଲର୍ଣ୍ଣର ଲାଇସେନ୍ସ।
୮. ଯେକୌଣସି RTO ରେ ପଞ୍ଜୀକରଣର ନବୀକରଣ।
୯. ଯେକୌଣସି RTO ରେ ମାଲିକାନା ସ୍ଥାନାନ୍ତର, ଯାନଗୁଡିକର ପଞ୍ଜୀକରଣ।

ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ନାଗରିକ କୌଣସି ଗାଡି କିଣନ୍ତି, ଡିଲର ଅନ୍ଲାଇନନରେ ଆବେଦନ କରନ୍ତି, ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ସ୍କାନ୍ କରନ୍ତି, ଡିଜିଟାଲ୍ ଦସ୍ତଖତ ମାଧ୍ୟମରେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଅପଲୋଡ୍ କରନ୍ତି। ଟିକସ ଦେବା ମାତ୍ରେ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅଟୋ ତୁରନ୍ତ ପଞ୍ଜୀକରଣ ନମ୍ବର ନ୍ୟସ୍ତ କରେ। କୌଣସି ଭୌତିକ କାଗଜ ଦାଖଲ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ ଏବଂ ଆରଟିଓ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ କାହାକୁ ଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। କୌଣସି ଆରଟିଓକୁ କୌଣସି ଶାରୀରିକ ପରିଦର୍ଶନ ନକରି ରାଜ୍ୟର ଯେକୌଣସି ଆରଟିଓରେ ଗାଡି ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାର କ୍ରେତାଙ୍କର ବିକଳ୍ପ ରହିଛି।

ନିମ୍ନଲିଖିତ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଏହି ୫T ପଦକ୍ଷେପର ଫଳାଫଳ :
କାଗଜହୀନ
ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଫର୍ମରେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଦାଖଲ। ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ହାରାହାରି ୧ କୋଟି ପୃଷ୍ଠା କାଗଜ ସଞ୍ଚୟ ହେବ, ଯାହା ବାର୍ଷିକ ୧୦୦୦ ଗଛ ସଂରକ୍ଷଣ ସହିତ ସମାନ।

ଯୋଗାଯୋଗହୀନ
ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦାଖଲ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଆରଟିଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ ଏବଂ ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯୋଗାଯୋଗହୀନ ହୋଇଯାଇଛି।

ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ
ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ଡିଲରଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ୍ ସ୍ୱାକ୍ଷର ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାମାଣିକ ହେବ।

ଅଟୋ ଆସାଇନମେଣ୍ଟ୍
ଡିଲର ପଏଣ୍ଟରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାର ଶୀଘ୍ର ସିଷ୍ଟମ ଦ୍ୱାରା ପଞ୍ଜୀକରଣ ନମ୍ବର ଅଟୋ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.