Home Coronavirus Outbreak ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୫ କୋଟି ପାର ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫ ହଜାରରୁ...

ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୫ କୋଟି ପାର ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

30

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୩୦-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନା ମହାମାରୀ ଦୁନିଆରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଘଟାଇ ଚାଲିଛି। ଏହାର ଫଳାଫଳ ହେଉଛି ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱରେ ନଅ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା କରୋନା ପୀଡିତଙ୍କ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ସଂଖ୍ୟା ୧୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ଦୁନିଆରେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ପାକିସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ ପାକିସ୍ତାନର ଲାହୋର ସହରରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ଦୁନିଆରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୫ କୋଟି ଅତିକ୍ରମ
ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱ ସଂଖ୍ୟା ୧୫ କୋଟି ୧ ଲକ୍ଷ ୨ ହଜାର ୨୦୬ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧୪ କୋଟି ୯୧ ଲକ୍ଷ ୯୭ ହଜାର ୯୩୨ ଥିଲାବେଳେ କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୧ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ୬୩୭ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗୁରୁବାର ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩୧ ଲକ୍ଷ ୪୬ ହଜାର ୨୮୪ ଥିଲା।

ଆମେରିକା ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ
ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ଆମେରିକା ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଦେଶରେ ସମୁଦାୟ ୩ କୋଟି ୩୦ ଲକ୍ଷ ୪୦ ହଜାର ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୫ ଲକ୍ଷ ୯୦ ହଜାର ସଂକ୍ରମିତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଆମେରିକା ପରେ ଭାରତ ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲ ମହାମାରୀର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପୀଡିତ।

ବ୍ରାଜିଲରେ ୩, ୦୦୧ ମୃତ୍ୟୁ

ବ୍ରାଜିଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩, ୦୦୧ ପୀଡିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଚାରି ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଏହି ଅବଧିରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୬୯ ହଜାର ୩୮୯ ନୂତନ ମାମଲା ଯୋଗୁଁ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏକ କୋଟି ୪୫ ଲକ୍ଷ ୯୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି।

କେତେକ ଦେଶଗୁଡିକ ଉପରେ ଏକ ନଜର

ଜର୍ମାନୀ: ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ଲହର କବଳରେ ଆସିଥିବା ଜର୍ମାନୀରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ନୂଆ ମାମଲା କମ ଆସୁଛି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ୨୪ ହଜାର ୭୩୬ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ରେକର୍ଡ଼ କରାଯାଇଛି।

ଋଷ : ୮, ୭୩୧ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ହେତୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୮ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ସମୁଦାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ଦଶ ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ: ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କରୋନା ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳି ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ, କେବଳ ୨୩ ଟି ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଅଛି। ମୋଟ ୨, ୨୫୭ ଟି ମାମଲା ରେକର୍ଡ଼ ହୋଇଛି।

ତୁର୍କୀରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀର କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା

ତୁର୍କୀରେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ତିନି ସପ୍ତାହର କଡା ଲକଡାଉନ୍‌ ଲଗାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି। ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରାସ୍ତାରେ ମାର୍ଚ୍ଚ କରି ପ୍ରବେଶ ପଥରେ ଚେକ୍ ପୋଷ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦେଶରେ ୩୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଲାହୋରରେ ସପ୍ତାହାନ୍ତ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌

ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ ପାକିସ୍ତାନର ଲାହୋର ସହରରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ନଗର କମିଶନର ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ନୂଆ ମାମଲା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ପାକିସ୍ତାନରେ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୩୧ ଜଣ ପୀଡିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ୧୨୧ ଜଣ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.