Home Top News ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ସଂରକ୍ଷଣ ୫୯୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଲା, ଏବେ ଭାରତ ନିଟ ଋଣଦାତା

ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ସଂରକ୍ଷଣ ୫୯୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଲା, ଏବେ ଭାରତ ନିଟ ଋଣଦାତା

27

ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍‌ ୭-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ସମୟରେ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁତ ବଡ଼ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ଶନିବାର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ୫୯୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ସଂରକ୍ଷିତ ହୋଇ ରହିଛି, ଯାହା ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୧୧୯ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ହେବା ପରେ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ନେଟ୍ ଋଣଦାତା’ ହୋଇପାରିଛି। ନେଟ୍ ଋଣଦାତା ଏପରି ଏକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ କୁହାଯାଏ ଯେତେବେଳେ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ସମୁଦାୟ ବୈଦେଶିକ ଋଣରୁ ଅଧିକ ହୁଏ। ଭାରତ ଉପରେ ୫୫୪ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରର ବିଦେଶୀ ଋଣ ରହିଛି।

ଆରବିଆଇର ସର୍ବଶେଷ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଜାନୁଆରୀ ୨୯ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ସପ୍ତାହରେ ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ୪.୮୫ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ବୃଦ୍ଧିପାଇ ୫୯୦.୧୮ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଜାନୁଆରୀ ୨୨ ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ପୂର୍ବ ସପ୍ତାହରେ, ଭଣ୍ଡାର ୧.୦୯ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୫୮୫.୩୩ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

ଜାନୁଆରୀ ୨୯ ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ସପ୍ତାହରେ, ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ସମ୍ପତ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସଂରକ୍ଷଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା, ଯାହା ସାମଗ୍ରିକ ସଂରକ୍ଷଣର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉପାଦାନ।

ଡଲାର ଶବ୍ଦରେ ପ୍ରକାଶିତ, ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ସମ୍ପତ୍ତିରେ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରରେ ରଖାଯାଇଥିବା ୟୁରୋ, ପାଉଣ୍ଡ ଏବଂ ୟେନ୍ ପରି ଅଣ-ଆମେରିକୀୟ ୟୁନିଟର ମୂଲ୍ୟବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ମୂଲ୍ୟହ୍ରାସର ପ୍ରଭାବ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ତଥ୍ୟରେ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ, ଜାନୁଆରୀ ୨୯ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ସପ୍ତାହରେ ସୁନା ଭଣ୍ଡାର ୧୬୪ ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ହ୍ରାସ ପାଇ ୩୬.୨୯ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଅନୁରାଗ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଗତ ଚାରିମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ମହାମାରୀ ପରେ ‘ଭି’ ଆକୃତିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି, ଯାହା ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର (ଜିଏସଟି) ସଂଗ୍ରହରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି”। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଆପଣ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରକୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଭାରତରେ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ୫୯୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରୁ ଅଧିକ ଅଟେ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତର ଅଟେ। ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଏହା ୧୧୯ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଅଧିକ ଅଟେ। ଯଦି ଆପଣ ବିଦେଶୀ ଋଣକୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା କେବଳ ୫୫୪ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଅଟେ। ତେଣୁ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନେଟ୍ ଋଣଦାତା ଅଟେ। ”

ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଆସୁଛି କାରଣ ସରକାର ଜୀବନ ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ନେତୃତ୍ୱ ହେତୁ କୋଭିଡ -୧୯ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବିଦେଶୀ ବିନିଯୋଗ ପାଇଛି। ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁଆରୀରେ ଦେଶର ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରାୟ ୧.୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି।

ଆସନ୍ତା ଚାରି-ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଞ୍ଚ ହଜାର ବିଲିୟନ ଡଲାର ହେବ ବୋଲି ସେ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ବଜେଟକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ସେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଇସ୍ପାତ୍ ନିଗମ ଲିମିଟେଡ୍ (RINL) ର ବିନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ NITI ଆୟୋଗଙ୍କ ସୁପାରିଶ ଆଧାରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକର ବିନିବେଶ ବିଷୟରେ ସମୟ ସମୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.