Home Top News ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ୨୦୧୩ ଅପେକ୍ଷା ପ୍ରାୟ ଅଧା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି...

ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ୨୦୧୩ ଅପେକ୍ଷା ପ୍ରାୟ ଅଧା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି କାହିଁକି ? ସରକାର କେତେ ଶତକଡ଼ା ଟିକସ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ

46

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୯-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ୨୦୧୩ ରେ ଅଶୋଧିତ ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୧୨୦ ଡଲାର ଥିଲା, ସେ ସମୟରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ପ୍ରାୟ ୭୬ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ଅଧା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଜି ତେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ସର୍ବଶେଷରେ, ଅଶୋଧିତ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ କାହିଁକି ମହଙ୍ଗା ହେଉଛି? ଜାଣନ୍ତୁ

ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟରେ ଲଗାତାର ୧୧ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜସ୍ଥାନ ପରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସାଧାରଣ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଲିଟର ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଆଜି ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ୩୧ ପଇସା ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ୩୩ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି ମାସରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ ୧୩ ଥର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ୨୦୧୩ ଅପେକ୍ଷା ହ୍ରାସ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଡିଜେଲ-ପେଟ୍ରୋଲ ପୁଣି କାହିଁକି ମହଙ୍ଗା ହେଉଛି
ଏବେ ଦିନ ପରେ ଦିନ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଜାରି ରହିଛି। ବେଞ୍ଚମାର୍କ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୬୫ ଡଲାର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। କିନ୍ତୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ୨୦୧୩ ରେ ଅଶୋଧିତ ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୧୨୦ ଡଲାର ଥିଲା ବେଳେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ପ୍ରାୟ ୭୬ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ଅଧା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଜି ତେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।

୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଅଶୋଧିତ ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୮୦ ଡଲାର ଥିଲା, ତା’ପରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏକ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ପାଇଁ ୮୪ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା।

ବାସ୍ତବରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି ଟ୍ୟାକ୍ସ। ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ ୧୬୮ ପ୍ରତିଶତ ଟିକସ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ରେ ୧୬ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ର ମୂଲ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଦିଲ୍ଲୀର ପେଟ୍ରୋଲ ମୂଲ୍ୟକୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଏ ତେବେ

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗୋଟିଏ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ (ବେସ୍‌ ପ୍ରାଇସ୍‌) ହେଉଛି ୩୧ ଟଙ୍କା ୮୨ ପଇସା। ଏହା ପରେ ମାଲ ପରିବହନ ପାଇଁ ୨୮ ପଇସା ଲାଗେ। ଯାହା ପରେ ଏହା ୩୨ ଟଙ୍କା ୧୦ ପଇସାରେ ଡିଲରଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚେ। ଏହା ପରେ, ୩୨.୯୦ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ଆଦାୟ କରାଯାଏ, ଯାହା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯାଏ। ୩.୬୮ ହେଉଛି ଡିଲର କମିଶନ ଏବଂ ୨୦.୬୧ ଟଙ୍କା ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଦାୟ ହୋଇଥିବା ଭ୍ୟାଟ୍। ଏସବୁକୁ ମିଶାଇ ଗୋଟିଏ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ୮୯.୨୯ ହୋଇଯାଏ। ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମୂଳ ମୂଲ୍ୟର ୧୬୮ ପ୍ରତିଶତ।

ବଡ କଥା ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଏକ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଳ ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ୨୦୧୪ ତୁଳନାରେ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଟିକସ ୨୧୭ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.