Home ଓଡ଼ିଶା କେବେ ହେବ ସିବିଏସଇ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ?

କେବେ ହେବ ସିବିଏସଇ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ?

66

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ସିବିଏସ୍ଇ) ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସୂଚୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି। ଆସନ୍ତା ମାସରେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ରିଲିଜ୍ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ କେତେକ ରାଜ୍ୟ ଫେବୃଆରୀ ପରିବର୍ତ୍ତେ ମେ ’ପରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ବୋର୍ଡକୁ କହିଛନ୍ତି।

କାଉନସିଲ୍ ଫର ଇଣ୍ଡିଆନ ସ୍କୁଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଏକ୍ଜାମିନେସନ ମଧ୍ୟ CBSE ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ଉପରେ ହିଁ ନିର୍ଭର କରୁଛି। ପରିଷଦର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଯେ ସିବିଏସ୍ଇ ପରୀକ୍ଷା ସହିତ X-XII ଶ୍ରେଣୀର ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରାଯିବ।

ଏକ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ ସାକ୍ଷାତକାର ପରେ ସିବିଏସ୍ଇର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ଚାଲିଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କଠାରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ମାଗୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବତା ହେଉଛି ଯେ କୌଣସି ପିତାମାତା ବିପଦ ସହିତ କରୋନା ଅବଧିରେ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ।

ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ମୋଡରେ ଚାଲିଥିବା ଅଧ୍ୟୟନ କାରଣରୁ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଅଢ଼େଇରୁ ତିନିମାସ ଆଗକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସିଲାବସ୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଭଲ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିବେ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଯଦି ଫେବୃଆରୀ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ଟିକା ଆସିବାପରେ, ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିବ ନାହିଁ। ବୋର୍ଡର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବ। କିନ୍ତୁ ଏହା କେତେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବ, ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କହିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରୁଛି ବୋର୍ଡ଼। ତେବେ ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୀଘ୍ର ନିଆଯିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.