Home Top News ଦିଲ୍ଲୀରେ ଲାଗିଲା ୱିକ୍‌ଏଣ୍ଡ କର୍ଫ୍ୟୁ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ସୋମବାର ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କର୍ଫ୍ୟୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଲାଗିଲା ୱିକ୍‌ଏଣ୍ଡ କର୍ଫ୍ୟୁ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ସୋମବାର ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କର୍ଫ୍ୟୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି

26

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫ ଏପ୍ରିଲ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେଜ୍ରିୱାଲ ବଡ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ରାଜଧାନୀରେ ୱିକେଣ୍ଡ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଏବଂ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଅନିଲ ବୈଜଲ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ କରି ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡିବା ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ କେଜ୍ରିୱାଲ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। କରୋନାର ଏହି ଲହର ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ଏବଂ ନିୟମ ମାନିବାକୁ ସେ କହିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେଜ୍ରୀୱାଲ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ରାଜଧାନୀରେ ୱିକେଣ୍ଡ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତି ୧୦ ଟାରୁ ସୋମବାର ସକାଳ ୬ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ ହେବ।

ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦିଲ୍ଲୀର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଶଯ୍ୟାର ଅଭାବ ନାହିଁ। ସର୍ବଶେଷ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଶଯ୍ୟା ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି।

ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ସମୟରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ସହ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ପାସ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମଲ୍, ଜିମ୍, ସ୍ପା ଏବଂ ଅଡିଟୋରିୟମ୍ ବନ୍ଦ ରହିବ। ସିନେମା ହଲ୍ ଗୁଡିକ ଖୋଲା ରହିବ କିନ୍ତୁ ମାତ୍ର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷମତା ସହିତ। ଏହା ସହିତ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟଗୁଡିକ ୱିକେଣ୍ଡ୍ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଖୋଲା ରହିବ, କିନ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଟେବୁଲରେ ବସି ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ, କେବଳ ଘର ବିତରଣ କରାଯାଇପାରିବ।

କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ଆପଣ କୌଣସି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଜିଦ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ସିଏମ୍ ଭାବରେ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଶଯ୍ୟା ଅଭାବ ନାହିଁ। ପାଞ୍ଚ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଶଯ୍ୟା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛି। ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଶଯ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ କିଛି ଠୋସ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୱିକେଣ୍ଡ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଯେଉଁମାନେ ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କରୋନା ଶୃଙ୍ଖଳା ଭାଙ୍ଗିବା ସହଜ ହେବ, ସେଥିପାଇଁ ୱିକେଣ୍ଡରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରାଯାଉଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.