Home Top News ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି: ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କର କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ

ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି: ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କର କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ

175

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କୋଭିଡ -19 ଶାରୀରିକ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ, ଏହି କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଛି। ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି।

କାଲିଫର୍ନିଆ ୟୁନିଭରସିଟି ସାନ ଡିଏଗୋର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ, ଆମେରିକାରେ କୋଭିଡ -19 ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରୁ ଦୂରେଇ ରହିଥିଲେ ସେମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥିଲା।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କୋଭିଡ -19 ରୋଗୀମାନେ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରୁଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଯତ୍ନର ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏପରି ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଥିଲା। ବ୍ରିଟିଶ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ୍ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ମେଡିସିନ୍ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତିରୋପଣ କରିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ଶାରୀରିକ ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, କୋଭିଡ -19 ର ଗୁରୁତର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପାଇଁ ଶାରୀରିକ ସକ୍ରିୟ ନହେବା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କାରଣ।

ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି, “ଧୂମପାନ, ମେଦବହୁଳତା, ମଧୁମେହ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଭାବେ ସକ୍ରିୟ ନହେବା କର୍କଟ ତୁଳନାରେ ସମସ୍ତ କାରଣ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କାରଣ ଥିଲା।

ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣର ଅଧିକ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା, କୋଭିଡ -19 ରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍।

ଅନ୍ୟ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଦୀର୍ଘ ଦିନର ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା, ବିଶେଷକରି ଅତିବାଇଗଣି ରଶ୍ମିର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା, କୋଭିଡ -19 ରୁ କମ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ଜଡିତ।

ବ୍ରିଟେନର ଏଡିନବର୍ଗ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ ହୁଏ, ତେବେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣର ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରହିବା ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ।

ବ୍ରିଟିଶ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ ଅଫ୍ ଡର୍ମାଟୋଲୋଜିରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ୨୪୭୪ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଅଲଟ୍ରାଭାଇଓଲେଟ୍ ସ୍ତର ଆମେରିକାର ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ଜାନୁଆରୀରୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଟିମ୍ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି ଯେ, ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ଅଲ୍ଟ୍ରାଟୋଇଲେଟ୍ କିରଣ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡ୍ -19 ରୁ କମ୍ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ଇଟାଲୀରେ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ବୟସ, ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତି, ଜନସଂଖ୍ୟାର ଘନତା, ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ, ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ସଂକ୍ରମଣର ସ୍ତରକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିଥିଲେ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣର ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଚର୍ମ ନାଇଟ୍ରିକ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ବାହାର କରିଥାଏ। ଏହା ସମ୍ଭବତଃ ଭାଇରସର ଆଗକୁ ବଢିବା କ୍ଷମତାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.