Home Top News ଯୋଗୀଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ରବିବାର ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌: ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧିଲେ ହଜାରେ...

ଯୋଗୀଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ରବିବାର ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌: ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧିଲେ ହଜାରେ ରୁ ଦଶ ହଜାର ଜରିମାନା

53

ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୧୬-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ୟୁପିରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ୁଥିବା କରୋନା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଯୋଗୀ ସରକାର ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ରବିବାର ଦିନ ସାପ୍ତାହିକ ନିଷେଧାଦେଶ ଲାଗିବ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯିବ। ରବିବାର ଦିନ ସମସ୍ତ ସହରାଞ୍ଚଳ ତଥା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳକୁ କାରାଗାରରେ ରଖିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ବଜାର, ଅଫିସ୍ ବନ୍ଦ ରହିବ। ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଦିନ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ବଜାରରେ ଏକ ବୃହତ ପରିମଳ ଅଭିଯାନ ଚାଲିବ।

ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ, କୋଭିଡ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଟିମ୍ ୧୧ ସହିତ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକରେ ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନ ଏବଂ ଜୀବିକା ରକ୍ଷା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧ।

କୋଭିଡ କାରଣରୁ ଲୋକମାନଙ୍କର କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧା ନହେବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରୟାସ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଭତ୍ତା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତାଲିକା ଅଦ୍ୟତନ ହେବା ଉଚିତ୍। ସରକାର ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସେମାନଙ୍କୁ ରିଲିଫ୍ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଅନ୍ତୋଦୟ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ରାସନ ବଣ୍ଟନ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ସରକାର ସମସ୍ତ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ରାସନ ଏବଂ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାୟୁମଣ୍ଡଳକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି, ସେଠାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଅନ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବ।

ମାସ୍କ ପ୍ରୟୋଗ ନକରିବା ପାଇଁ ଏକ ହଜାର ଜରିମାନା
ରାଜ୍ୟରେ ମାସ୍କ ଲଗାଇବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଯଦି ମାସ୍କ ବିନା ଧରାଯାଏ ତେବେ ପ୍ରଥମେ ୧୦୦୦ ଜରିମାନା। ଯଦି ଦ୍ୱିତୀୟ ମାସ୍କ ବିନା ଧରାଯାଏ, ତେବେ ଦଶ ଗୁଣ ଅଧିକ ଜରିମାନା ଲାଗୁ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାନପୁର, ପ୍ରୟାଗରାଜ, ବାରାଣାସୀ ପରି ଉଚ୍ଚ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ଥିବା ସମସ୍ତ ୧୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜବୁତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ନୂତନ କୋଭିଡ୍ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଶଯ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ କୋଭିଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପରିଣତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ପ୍ରୟାଗର ତୁରନ୍ତ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜକୁ ଏକ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପରିଣତ କରାଯିବା ପାଇଁ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ଅଧାକୁ କେବଳ କୋଭିଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ କୌଣସି ବିଳମ୍ବ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଘର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ରୋଗୀଙ୍କ ସୁବିଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍। ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସମୟ କମ୍ କରାଯାଇଥାଏ। ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକତା ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ଉଚିତ୍। ଯଦି କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ସରକାରଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.