Home Top News କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ : ଅନେକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପ୍ରଦାନ : ୫୦% କର୍ମଚାରୀ...

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ : ଅନେକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପ୍ରଦାନ : ୫୦% କର୍ମଚାରୀ କରିବେ ଘରୁ କାମ

35

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୬ ଏପ୍ରିଲ୍ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ ଖୁବ୍‌ ଜୋରରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଦୈନନ୍ଦିନ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ନୂଆ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଆସୁଛି, ଯାହାର ଚେନ୍‌ ଭାଙ୍ଗିବାର ନାମ ନେଉନାହିଁ। ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ୱିକେଣ୍ଡ୍ ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ କେନ୍ଦ୍ରର ଅନେକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଘରୁ କାମ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। କୋଭିଡ -୧୯ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ତରଫରୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ କୁହାଯାଇଛିଯେ, ଅଣ୍ଡର ସେକ୍ରେଟାରୀ ସ୍ତରରୁ ତଳ ଅଫିସରମାନେ ଘରୁ କାମ କରିପାରିବେ ଏବଂ କେବଳ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀ ଅଫିସରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ୁଥିବା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହାର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ପାଇଁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଭାଗୀୟ କିମ୍ବା ୱିଙ୍ଗ୍ ହେଡ୍ ଦ୍ୱାରା ରୋଷ୍ଟର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ। କିନ୍ତୁ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ୱିଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟ ଯଦି ପ୍ରଶାସନିକ ଭିତ୍ତିରେ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ତେବେ କୌଣସି ବର୍ଗର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଉପସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ କରିପାରିବେ।

ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜନ ବଣ୍ଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବାକୁ କହିଛନ୍ତି, ବାକି କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘରୁ କାମ କରିପାରିବେ। ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଗ୍ରୁପ୍ ବି ଏବଂ ସି ର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀ ଘରୁ କାମ କରିବେ ଏବଂ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଫିସକୁ ଆସିବେ।

ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ରୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛି
ଏହି ସମୟରେ, କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଧିକ କିଣିବାକୁ ରୋକିବାକୁ ଏବଂ ପ୍ରମୁଖ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ଯେପରି ନହୁଏ ସେଥିପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କହିଥିଲେ। କୋଭିଡ -୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ୁଥିବା ଏକ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ ନିଧି ଖରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଣକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଚାଲିଛି।

ଦେଶରେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାର କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପୁରୁଣା ରେକର୍ଡ଼ ଭାଙ୍ଗିଲା
ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୨, ୧୭, ୩୫୩ ନୂତନ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି, ଏହା ପରେ ମୋଟ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ୧, ୪୨, ୯୧, ୯୧୭ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧, ୧୮୫ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧, ୭୪, ୩୦୮ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଦେଶରେ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୧୫, ୬୯, ୭୪୩ ଏବଂ ଡିସଚାର୍ଜ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୧, ୨୫, ୪୭, ୮୬୬। ଏଥି ସହିତ ମୋଟ ୧୧, ୭୨, ୨୩, ୫୦୯ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନାଭାଇରସ ଟିକା ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.