Home Top News କରୋନା କାଳରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ଲୋକଙ୍କୁ ବେଶ୍ ପସନ୍ଦ ଆସୁଛି, ୨୯୧ ଟଙ୍କା...

କରୋନା କାଳରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ଲୋକଙ୍କୁ ବେଶ୍ ପସନ୍ଦ ଆସୁଛି, ୨୯୧ ଟଙ୍କା ଜମା କରି ପାଇବେ ୧୨ ହଜାର

228

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୬-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଦୁଇଟି ପେନସନ୍ ଯୋଜନା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୁସି ଦେଉଛି। ପେନ୍ସନ୍ ପାଣ୍ଠି ନିୟାମକ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (PFRDA) ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଜାତୀୟ ପେନ୍ସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ (NPS) ଏବଂ ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା (APY) API ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ଯୋଜନାର ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୩% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୪.୨୪ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ଶେଷ ହୋଇଛି। PFRDA ସଭାପତି ସୁପ୍ରତିମ ବାନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ କାରଣରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଦ୍ୱାନପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୨୩% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା (ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା) ର ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ୭୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ଗ୍ରାହକ ଯୋଗ ହୋଇଛନ୍ତି।

୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା APY ର ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୮ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିଚାଳନା ଅଧୀନରେ ଥିବା ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି (ଏମୟୁ) ୩୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୫.୭୮ ଲକ୍ଷ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, NPS ସରକାର, ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ସଂସ୍ଥା ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ୍ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ। ଏଥି ସହିତ, ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ଅସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଟେ। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାକୁ ଖୁସିରେ କାଟିପାରିବେ।

APY ଖାତା କିପରି ଖୋଲିବେ

ଏକ ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ, ଡାକଘର ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣଙ୍କର ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି କିମ୍ବା ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଏକ ନୂତନ ସଞ୍ଚୟ ଖାତା ଖୋଲିପାରିବେ। ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଡାକଘର ସଞ୍ଚୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ APY ପଞ୍ଜୀକରଣ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରନ୍ତୁ। ଆଧାର, ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ। ଏହା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଅବଦାନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ। ମାସିକ, ତ୍ରୈମାସିକ, ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ ଅବଦାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ, ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ରଖନ୍ତୁ।

ପ୍ରତି ମାସରେ ଏହିପରି ପେନ୍ସନ୍ ମିଳିବ
ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସରକାର ମାସକୁ ୧୦୦୦ ରୁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେନ୍ସନ୍ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ପ୍ରାପ୍ତ ପେନ୍ସନ୍ ଆଧାରରେ ଯୋଜନାଟି ବିଭକ୍ତ। ପ୍ରତି ମାସରେ ୧, ୦୦୦, ୨, ୦୦୦, ୩, ୦୦୦, ୪, ୦୦୦ ଏବଂ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବାକୁ ଯୋଜନା ଅଛି। ଯଦି ଆପଣ ପେନ୍ସନ୍ ଭାବରେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣଙ୍କୁ କିସ୍ତି ଦେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ସେହି ପରିମାଣ ଅନୁଯାୟୀ ବୃଦ୍ଧି ହେବ।

୨୯୧ ଟଙ୍କା ଜମା କରି ପ୍ରତି ମାସରେ ୧ ହଜାର ପାଆନ୍ତୁ
ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବୟସ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଛି ଏବଂ ପ୍ରତି ମାସରେ ପେନ୍ସନ୍ ଭାବରେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୯୧ ଟଙ୍କା ଏବଂ ପ୍ରତି ମାସରେ ୫୦୦୦ ପେନ୍ସନ୍ ପାଇଁ ୧, ୪୫୪ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.