ad
ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ

ଆର୍ମେନିଆ ଏବଂ ଆଜେରବୈଜାନ ସଂଘର୍ଷ : ସୋମବାର ବନ୍ଦ ଦ୍ୱାରରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ବୈଠକ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୭-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସୋମବାର ବନ୍ଦ ଦ୍ୱାରରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ଆର୍ମେନିଆ ଏବଂ ଆଜେରବୈଜାନ ମଧ୍ୟରେ ନାଗର୍ଣ୍ଣୋ-କାରାବାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବ। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଋଷର ସ୍ଥାୟୀ ମିଶନର ପ୍ରେସ ସଚିବ ଫେଡୋର ଷ୍ଟ୍ରିଚୋଭସ୍କି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଷ୍ଟ୍ରାଇଜୋଭସ୍କି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋମବାର ଦିନ ତିନିଟା ସମୟରେ ବନ୍ଦ ଦ୍ୱାର ମଧ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଏକ ବୈଠକ ହେବ ଏବଂ ନାଗର୍ଣ୍ଣୋ-କରାବାକ୍ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବ। ୟୁରୋପରେ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ ମିନସ୍କ ଗ୍ରୁପ୍ ଦ୍ୱାରା ଏହି ବୈଠକ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା।

ବାସ୍ତବରେ, ନାଗର୍ନୋ-କରାବାକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଅଞ୍ଚଳ ଦଖଲ କରିବା ପାଇଁ ଆର୍ମେନିଆ ଏବଂ ଆଜେରବୈଜାନ ମଧ୍ୟରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୭ ଠାରୁ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏହି ସଂଗ୍ରାମରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଋଷର ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ପରେ ଉଭୟ ଦେଶ ଅକ୍ଟୋବର ୧୦ ରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ନକରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ହିଂସା ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଉଭୟ ଆର୍ମେନିଆ ଏବଂ ଆଜେରବୈଜାନ ପୂର୍ବତନ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନର ଅଂଶ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ଉଭୟ ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନ ହୋଇଥିଲେ। ଅଲଗା ହେବା ପରେ ନାଗର୍ଣ୍ଣୋ-କରାବାକ୍ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା। ଉଭୟ ଦେଶ ଏହା ଉପରେ ନିଜର ଅଧିକାରକୁ ଦୃଢ଼ କରନ୍ତି। ଏହି ୪୪୦୦ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଆଜେରବୈଜାନ ଭାବରେ ଘୋଷିତ କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆର୍ମେନିଆର ଜନସଂଖ୍ୟା ଏଠାରେ ଅଧିକ।

ଏହି କାରଣରୁ ୧୯୯୧ ପରଠାରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ୧୯୯୪ ମସିହାରେ ଋଷର ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ମାଧ୍ୟମରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେବେଠାରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ‘ଲାଇନ ଅଫ କଣ୍ଟାକ୍ଟ’ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରୁ ପରିସ୍ଥିତି ବିଗିଡି ଯାଇଛି। ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଆର୍ଟସାକ୍ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା।

ଆମେରିକା, ଋଷ, ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଅନେକ ଦେଶ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top