Home Coronavirus Outbreak ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ପାୱାରଙ୍କ ସମେତ ୧୨ ଦଳର ନେତା ଲେଖିଲେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଚିଠି...

ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ପାୱାରଙ୍କ ସମେତ ୧୨ ଦଳର ନେତା ଲେଖିଲେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଚିଠି : ମାଗଣା ଟୀକାକରଣ, ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଭିଷ୍ଟା, ବେନାମି ସମ୍ପତ୍ତିରୁ ଅର୍ଥ, ପିଏମ୍‌ କେୟାର୍ସ ଆଦିକୁ ନେଇ ଦେଲେ ପରାମର୍ଶ

165

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୨-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଏନସିପି ସୁପ୍ରିମୋ ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କ ସମେତ ୧୨ ଟି ଦଳର ନେତା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ମିଳିତ ଚିଠି ଲେଖି କୋଭିଡ ଟୀକାକରଣ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଟୀକା ସଙ୍କଟ ଦୂର କରିବା ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ବିନ୍ଦୁ ଉପରେ ପରାମର୍ଶ ଜେଇଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଏକ ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସମସ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ଉତ୍ସରୁ (ବିଶ୍ୱ ତଥା ଦେଶୀୟ) ଟିକା କ୍ରୟ କରନ୍ତୁ। ଏକକାଳୀନ, ଘରୋଇ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ହଟାନ୍ତୁ।

ଟିକା ପାଇଁ ୩୫ ହଜାର କୋଟି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉ

ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ନେତାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଏହି ଚିଠିରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି, “କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବଜେଟରେ ଆବଣ୍ଟିତ ୩୫, ୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ। ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏକ ମୁକ୍ତ, ସର୍ବଭାରତୀୟ ସାମୂହିକ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ। ଏକାସାଙ୍ଗରେ, ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଟିକା, ଅକ୍ସିଜେନ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ କ୍ରୟ ପାଇଁ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ଏବଂ ପିଏମ କେୟାର୍ସ ଫଣ୍ଡ, ବେନାମି ସମ୍ପତ୍ତିର ପାଣ୍ଠି ମୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ।”

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସରକାର ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ

ବିରୋଧୀ ଦଳ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରାଯାଉ। ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ସେହି ଆବଣ୍ଟିତ ଟଙ୍କା ଅକ୍ସିଜେନ ଏବଂ ଟିକା କିଣିବା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ଚିଠିରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ କହିଛନ୍ତି – ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ‘ଅନାଦର’କୁ ମହାମାରୀର କବଳରୁ ରକ୍ଷା କରିବା, ନୂତନ କୃଷି ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରିବା। ସମସ୍ତ ବେକାର ଲୋକଙ୍କୁ ମାସକୁ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବା, ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେବା ଆଦି କେତେକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିବା ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚଡି ଦେବଗୌଡ଼ା, ଏନସିପି ସୁପ୍ରିମୋ ଶରଦ ପାୱାର, ଶିବସେନା ସଭାପତି ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ, ଟିଏମସି ମୁଖ୍ୟ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ଡିଏମକେ ସଭାପତି ଏମ.କେ ଷ୍ଟାଲିନ, ଜେଏମଏମ ମୁଖ୍ୟ ହେମନ୍ତ ସୋରେନ, ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା , ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ, ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ, ଡି.ରାଜା ଏବଂ ସିପିଏମ୍ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.