Home Coronavirus Outbreak ୧୮-୪୪ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ମେ ମାସରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁପାତରେ ମିଳିବ ସମୁଦାୟ ୨କୋଟି...

୧୮-୪୪ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ମେ ମାସରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁପାତରେ ମିଳିବ ସମୁଦାୟ ୨କୋଟି ଡୋଜ୍ – କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସୂଚନା, ଓଡ଼ିଶାକୁ କେତେ ?

33

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୨-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ୧୮ ପ୍ଲସ୍ ପାଇଁ COVID-୧୯ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଟୀକା ନେବା ପାଇଁ ଯୁବବର୍ଗ ଉତ୍ସାହିତ ଥିବା ବେଳେ ଟିକା ମିଳୁନାହିଁ। ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଟିକା ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ବଣ୍ଟନ ସୂତ୍ର ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧୀନରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମେ ମାସରେ ୧୮-୪୪ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମାତ୍ର ୨ କୋଟି ଡୋଜ କିଣି ପାରିବେ। କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କେନ୍ଦ୍ର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର କୋଟା ସ୍ଥିର କରିଛି।

କରୋନା ଦେଶରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସରକାର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଟୀକାକରଣ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବା ମାତ୍ରେ ରାଜ୍ୟରେ ଟିକା ଅଭାବ ରହିଛି। ଟିକା ଅଭାବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପାଇଁ ଟିକା ବଣ୍ଟନ ସୂତ୍ର ବିଷୟରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ନୂତନ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମେ ମାସରେ ୧୮-୪୪ ବୟସ ବର୍ଗର ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ମାତ୍ର ୨ କୋଟି ଡୋଜ କିଣି ପାରିବେ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ୨ କୋଟି ଡୋଜ ୧୮-୪୪ ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗର ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁପାତରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। କେତେକ ରାଜ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟୀକା ପାଇ ନ ଥିବାରୁ ୧୮-୪୪ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକମାନେ ବହୁତ କମ୍ ଟିକା ପାଇଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟ କୋଟା ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।

ଏକ ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେହେତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଏହି ଟିକା କିଣୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟିକା କମ୍ପାନୀ ସହ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁପାତ ଅନୁଯାୟୀ କୋଟା ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି (୧୮-୪୪ ବର୍ଷ)। ଆମର ପ୍ରୟାସ ହେଉଛି ଯେ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ସହିତ କୌଣସି ଭେଦଭାବ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ମାସରେ ୮.୫ କୋଟି ଟିକା ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କରାଯିବ। ମେ ମାସରେ ଟିକା ସମାନ ଭାବରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଶା କରିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, କେତେକ ରାଜ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଆବଣ୍ଟନ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ, ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଇଛି। ସରକାରୀ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ୧୮ ରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୫୯.୫ କୋଟି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.