Home Top News କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ‘ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ’, ନବଜାତ ଶିଶୁ, ୧-୫ ବର୍ଷ ବୟସର ଶିଶୁମାନେ ମଧ୍ୟ...

କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ‘ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ’, ନବଜାତ ଶିଶୁ, ୧-୫ ବର୍ଷ ବୟସର ଶିଶୁମାନେ ମଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ସଂକ୍ରମିତ

62

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଦେଶରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୨ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଏହା ସହିତ ଭାରତରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପରିସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ସ୍ତରକୁ ଗତି କରିଛି। ଡାକ୍ତରମାନେ ଦେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସାଂଘାତିକ ରୋଗର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ବିଶେଷ କରି ଏକରୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି। ଏହି ଅବସ୍ଥାକୁ ‘ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ’ ବୋଲି କହି ଶିଶୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନବଜାତ ଶିଶୁ ଏବଂ ଯୁବକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ସାର୍ ଗଙ୍ଗା ରାମ ହସ୍ପିଟାଲର ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ ବିଭାଗର ଡାକ୍ତର ଡଃ ଧୀରନ୍ ଗୁପ୍ତା ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୦ ତୁଳନାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପାଞ୍ଚ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଏଥର କୋଭିଡ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଛି। ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଏଲଏନଜେପି ହସ୍ପିଟାଲର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଡଃ ରିତୁ ସାକ୍ସେନା କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ନୂତନ ଲହର ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭ ରୁ ୮ ଜଣ ଶିଶୁ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାନ ହେଉଛି ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁ ଯିଏ କି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିସହ ୧୫ ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୩୦% ଯୁବକ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ସାକ୍ସେନା କହିଛନ୍ତି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୬, ୬୯୯ ନୂତନ COVID-୧୯ ମାମଲା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ସକରାତ୍ମକ ହାରରେ ୨୦% ରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ଏବଂ ଗୁରୁବାର ଦିନ ୧୧୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ପଜିଟିଭିଟି ହାର ୨୦.୨୨ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ବାଧିକ ଥିବାବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୧, ୬୫୨ ରହିଛି।

ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ବୁଧବାର ଦିନ ୧୭, ୨୮୨ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବାଧିକ ଦିନିକିଆ ବୃଦ୍ଧି।

ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ଲହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ବାଧିକ ଦିନିକିଆ ସ୍ପାଇକ୍ – ୮, ୫୯୩ ମାମଲା – ନଭେମ୍ବର ୧୧ ରେ ୨୦୨୦ ରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ନଭେମ୍ବର ୧୮ ରେ ସହରରେ ୧୩୧ COVID-୧୯ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଏକ ଦିନିକିଆ ମୃତ୍ୟୁହାରର ସର୍ବାଧିକ ଅଟେ। ବହୁତ ଦୂର ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ସକରାତ୍ମକତା ହାର ୧୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିଥିଲା।

କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀର ଚତୁର୍ଥ ଲହରକୁ ମୁକାବିଲା କରି ଦିଲ୍ଲୀ ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇକୁ ଦୈନନ୍ଦିନ ମାମଲାରେ ବହୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ସହରରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.