Home ଓଡ଼ିଶା ବଡ ଖବର : ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି – ରାଜ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା କେବେ ହେବ –...

ବଡ ଖବର : ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି – ରାଜ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା କେବେ ହେବ – ନୂଆ ଅଧିବେଶନ କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେବ – ସେ ନେଇ ସିବିଏସ୍ଇ ପରୀକ୍ଷା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ

2249

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬-୬ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସିବିଏସ୍ଇ ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରଖିଥିବା ପକ୍ଷ ଉପରେ ସୁପ୍ରୀମ କୋର୍ଟ ଆହୁରି କିଛି ସୂଚନା ମାଗିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସରକାର ଦାଖଲ କରିଥିବା ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ ଅନେକ ଜିନିଷରେ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟତା ନଥିଲା। ଯେପରିକି, କ’ଣ ହେବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କୌଣସି ସମୟସୀମା କିମ୍ବା ସମୟ ସ୍ଥିର କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଫଳାଫଳ କେବେ ଆସିବ ଏବଂ କେବେ ନୂଆ ଆଡମିଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ତାହା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇନାହିଁ। ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ଏକ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା କରାଯିବ ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ନୂତନ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏଭଳି ମାମଲାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ଜାରି ରହିବ। ସକାଳ ୧୦-୩୦ ରେ ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ଆଜି CBSE ପରୀକ୍ଷାରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ।

ଏହା ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ଆଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହାର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଏକ ସମୟସୀମା କୁହନ୍ତୁ ଯାହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷରେ ସ୍ପଷ୍ଟତା ରହିବ। ରାଜ୍ୟ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ କ’ଣ ହେବ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପଚାରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ CBSE ଅଧୀନରେ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ। ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ହାଜର ହେବେ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପୁଣି ଶୁଣାଣି କରିବେ

ଅର୍ଥାତ୍ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏବେ ପୁଣି ଶୁଣାଣି କରିବେ। ଦୁଇଟି ପଏଣ୍ଟ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ହେବ। ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ଫଳାଫଳ କେବେ ଆସିବ ଏବଂ ନୂତନ ଅଧିବେଶନ କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ କ’ଣ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଜି ଏହି ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟତା ସହିତ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ।

ସରକାର ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି

ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସରକାର ଏହାର ପକ୍ଷ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାବେଳେ କହିଥିଲେ ଯେ ଗତ ତିନୋଟି ପରୀକ୍ଷା ଆଧାରରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନମ୍ବର ଦିଆଯିବ। ଯଦି ସ୍ଥିତି ଭଲ ହୁଏ ତେବେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ICSE ଅବଶିଷ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.