Home Top News ଆସନ୍ତା ଆଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନିଟି କୃଷି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ –...

ଆସନ୍ତା ଆଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନିଟି କୃଷି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ – ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କମିଟି ଗଠନପାଇଁ ଚାରି ଜଣଙ୍କର ନାମ

30

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୨-୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କୃଷି ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୃଷକଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରହିଛି। ସେପଟେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ତିନିଟି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ ହର୍ଷମ୍ରତ ମାନ, କୃଷି ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଅଶୋକ ଗୁଲାଟି, ଡକ୍ଟର ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ଯୋଶୀ (ପୂର୍ବତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜାତୀୟ କୃଷି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରିଚାଳନା) ଅନିଲ ଧନୱାଟଙ୍କୁ ଏହି କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ନାମ ସୁପାରିଶ୍ କରିଛନ୍ତି।

ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଚାଷୀଙ୍କ ଜମିକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବୁ। ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଚାଷ ପାଇଁ କୌଣସି ଚାଷୀଙ୍କ ଜମି ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଆମେ ଏକ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଆଦେଶ ଦେବୁ। ଏହା ସହ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଅରବିନ୍ଦ ଶରଦ ବବଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରୁଛୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆମର ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ରହିବ। କୃଷକମାନେ କମିଟିକୁ ଯିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଯୁକ୍ତି ଶୁଣିବାକୁ ଚାହୁଁନାହୁଁ। ସମସ୍ତ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ସାଧାରଣ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯିବାକୁ ସୁପ୍ରିମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ବିକାଶ ସିଂ ରାମଲିଲା ମୈଦାନ କିମ୍ବା ବୋଟ କ୍ଲବକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଆବେଦନ ଉପରେ ସମସ୍ତ ଫାର୍ମ ୟୁନିଅନକୁ ନୋଟିସ ଦେବାକୁ କୋର୍ଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଦାବି କରିଛି।

ଏକ କୃଷି ସଂଗଠନ ପାଇଁ ହାଜର ହୋଇଥିବା ଆଡଭୋକେଟ୍ ଏପି ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରତିବାଦରେ କୌଣସି ପ୍ରାଚୀନ, ମହିଳା କିମ୍ବା ଶିଶୁ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ତାଙ୍କ କ୍ଲାଏଣ୍ଟ ସହମତ ହୋଇଠନ୍ତି। CJI କହିଛନ୍ତିଯେ, ଯେ ସମସ୍ତ ଆନ୍ଦୋଳନରତ ୟୁନିଅନର ରେକର୍ଡରେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଅରବିନ୍ଦ ଶରଦ ବୋବାଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରକୃତରେ ଆଗ୍ରହୀ ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି କମିଟି ଆଗକୁ ଆସିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। କମିଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବ ନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ଆଦେଶ ପାସ କରିବ ନାହିଁ। ଏହା ଆମକୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀରେ ଏପରି ଶକ୍ତି ନାହିଁ ଯାହା ଆମକୁ ଏକ ସ୍ୱାଧିନ କମିଟି ଗଠନ କରିବାରେ ରୋକିପାରିବ। ଆମେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ। ଆମେ ପ୍ରକୃତ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ବୁଝିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ। ଏହା ରାଜନୀତି ନୁହେଁ। ଆପଣଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ।

କୃଷି ଆଇନକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ଏକ ଆବେଦନ କରିଥିବା ଆଡଭୋକେଟ୍ ଏମ.ଏଲ୍ ଶର୍ମା କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କୋର୍ଟ ଗଠନ କରିଥିବା କୌଣସି କମିଟି ଆଗରେ ହାଜର ହେବେ ନାହିଁ। CJI କହିଥିଲେଯେ, କୃଷକମାନେ କମିଟି ଯିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଏକ ଯୁକ୍ତି ଶୁଣିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହୁଁ। ଆମେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ। ଯଦି ଆପଣ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଆପଣ କରିପାରିବେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.