ad
ଓଡ଼ିଶା

ପ୍ରଦୀପ ସିଂଙ୍କ ବାପା ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ କାମକରନ୍ତି, ଘର ବିକ୍ରି କରି ପୁଅକୁ ପଢ଼ାଇଥିଲେ, ଏବେ ପୁଅ IAS

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୪-୮ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) UPSC ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଦୀପ ସିଂ ୨୬ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଆଇଆରଏସ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ପ୍ରଦୀପ ସିଂ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପିତା ଏବଂ ପରିବାରର ନାଁ ରଖିଛନ୍ତି। ପ୍ରଦୀପ ସିଂଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ ଏବଂ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ଜାଣନ୍ତୁ।

୨୦୧୮ ରେ ପ୍ରଦୀପ ସିଂ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର AIR ୯୩ ଥିଲା। ୨୨ ବର୍ଷୀୟ ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ପ୍ରଦୀପ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପ୍ରଦୀପ କହିଥିଲେ ଯେ, ମୋ ଠାରୁ ମୋର ପିତାମାତା ଅଧିକ ସଂଘର୍ଷ କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ପ୍ରଦୀପ ସିଂଙ୍କ ପିତା ଏକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ କାମ କରନ୍ତି। ପ୍ରଦୀପଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ବଡ ଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ସେ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିଥିଲେ, ଏବଂ ସେ ଭାଜିରାଓ କୋଚିଂରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ପ୍ରଦୀପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ମଧ୍ୟରେ ଏସବୁ ସମସ୍ୟାକୁ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିବାକୁ ଦେଇନଥିଲେ।

ପ୍ରଦୀପଙ୍କ ପିତା ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ମୁଁ ଇନ୍ଦୋରର ଏକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ କାମ କରେ। ମୁଁ ସବୁବେଳେ ମୋ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଜୀବନରେ ଭଲ କରିପାରିବେ। ପ୍ରଦୀପ କହିଥିଲେଯେ, ସେ UPSC ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ମୋର ଅର୍ଥ ଅଭାବ ଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୁଁ ମୋ ପୁଅର ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ମୋ ଘର ବିକ୍ରି କରିଥିଲି। ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମୋ ପରିବାରକୁ ବହୁତ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଜି ମୋ ପୁଅର ସଫଳତାରେ ମୁଁ ଖୁସି। ”

ପ୍ରଦୀପ ଏକ ମିଡିଆ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ କୋଚିଂ ଫି ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଏହା ସହିତ ଉପରୋକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଲଗା ଥିଲା। ମୋ ଅଧ୍ୟୟନରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଆସିବ ନାହିଁ ସେଥିପାଇଁ ବାପା ଘର ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ।

 

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top