Home Coronavirus Outbreak ଓଡ଼ିଶା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ – ମାଟ୍ରିକ ସମତୁଲ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ନିମନ୍ତେ...

ଓଡ଼ିଶା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ – ମାଟ୍ରିକ ସମତୁଲ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ନିମନ୍ତେ ବିକଳ୍ପ ପଦ୍ଧତି

184

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୭-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବାର୍ଷିକ ହାଇସ୍କୁଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ, ମଧ୍ୟମା, ମୁକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରୀକ୍ଷା, ୨୦୨୧, ଯାହା ଗତ ୦୩/୦୫/ ୨୦୨୧ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାନ୍ତା, ତାହା କୋଭିଡ୍-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବା ହେତୁ, ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ମାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦକୁ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ପଦ୍ଧତି ତିଆରି କରିବା ନିମନ୍ତେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଗଲା। ଏହିପରି ମହାମାରୀ ଅବସ୍ଥାରେ, ନ୍ୟାୟ ସଙ୍ଗତ ଓ ବିନା ପକ୍ଷପାତରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ କରିବା ବୋର୍ଡ ପାଇଁ ଏକ ଆହ୍ବାନ। ଏହି ପ୍ରକାର ପରିସ୍ଥିତି ପୂର୍ବରୁ ନା କେବେ ହୋଇଥିଲା ନା ବୋର୍ଡ ଆଗରୁ କେବେ ଏହି ପ୍ରକାର ବିକ ପଦ୍ଧତି ତିଆରି କରିଛି। ତାହା ସଙ୍ଗେ, ଏହି ପରି ମହାମାରୀ ଅବସ୍ଥାରେ ବୋର୍ଡ ବିଭିନ୍ନ stakeholder ମାନଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରି ପରୀକ୍ଷା ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ନିମନ୍ତେ ଏକ ବିକଳ ପଦ୍ଧତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଅଛି। ବୋର୍ଡ ଆଶା ରଖିଛିଯେ, ଶିକ୍ଷକ ସମୂହର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସାହାଯ୍ୟ ଓ ସହଯୋଗରୁ ଆମେ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କର Tabulation ଓ ଫଳ ପ୍ରକାଶନ କାର୍ଯ୍ୟ ଏହିଭଳି ଅଭୂତପୂର୍ବ ଅବସ୍ଥାରେ ସୁଚାରୁ ରୂପେ କରାଯାଇପାରବ। ଫଳ ପ୍ରକାଶନ ପରେ ଯଦି କୌଣସି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନହୁଅନ୍ତି, ସେମାନେ ମହାମାରୀ ଅବସ୍ଥା ସୁଧୁରିବା ପରେ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିବେ।

ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣର ପ୍ରଣାଳୀ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ହେବ। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ। ବୋର୍ଡର ତା ୦ ୭ ୦୫ ୨୦ ୨୧ ଶିଖର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପରିଷଦର website www.bseodisha.ac.in ରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି। ଏହାକୁ download କରି ବିଭିନ୍ନ ଭାବରେ ପ୍ରଣାଳୀ , ମାର୍କ ଗୁଡିକର ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ମାର୍କ uploading ପ୍ରକ୍ରିୟା, record ଗୁଡିକର ରକ୍ଷଣା ବେକ୍ଷଣ ଏବଂ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସୂଚୀ ଜାଣିହେବ। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସୁବିଧା ନିମନ୍ତେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ବିକଳ ପଦ୍ଧତି ଉପରେ ଏକ FAQ ପରିଷଦର ନିଜ website ରେ ଯଥାଶୀଘ୍ର upload କରାଯିବ।

ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ, ଓଡ଼ିଶା, ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀ, ମଣ୍ଡଳ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ, ଅତିରିକ୍ତ ମଣ୍ଡଳ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ମେଣ୍ଟର ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ଓ ସହଯୋଗରେ ମାର୍କ uploading ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମେ’ ମାସ ୩୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସାରିବା ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ତା’ପରେ ନୂତନ ଭାବେ ମାର୍କ ଗୁଡିକର tabulation ପରିଷଦ ଦ୍ବାରା କରାଯିବ ଓ result processing କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ସମସ୍ତ ଦିଗକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି, processing କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେଲା ପରେ ବୋର୍ଡ ବିବଧ ଭାବେ ଫଳ ପ୍ରକାଶନ କରିବ। ଆନୁମାନିକ ଜୁନ’ ମାସ ୩୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଫଳ ପ୍ରକାଶନ ପାଇଁ ପାମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ରକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ଏହି ବିକଳ୍ପ ପଦ୍ଧତି ପରିଷଦର Examination Committee ଦ୍ଵାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଅଛି।

ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ବିଏସ୍ଇ) ସମସ୍ତ ୧୦ମ ଶ୍ରେଣୀ (ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା) ରେ ମାର୍କ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ପଦ୍ଧତିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ନବମ ଏବଂ ୧୦ ମାର୍କ ଆଧାରରେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବ।

COVID-୧୯ ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଓଡ଼ିଶା ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା -୨୦୨୧ କୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା।

ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ହେବ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପ୍ରକ୍ରିୟା :

ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭିନ୍ନ ହେବ। ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରୀକ୍ଷାର ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ପୃଥକ ପଦ୍ଧତି ଲାଗୁ ହେବ।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ କରାଯାଇଥିବା ଶିକ୍ଷାଦାନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଆଧାର କରି, ଏହି ବର୍ଗ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ମାର୍କିଂ ନିମ୍ନରେ ହୋଇଥିବା ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପଦ୍ଧତି ଅନୁଯାୟୀ ହେବ।

କ) ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଉଭୟ ଶ୍ରେଣୀ- ନବମ ଏବଂ ଦଶମ ପାଇଁ ବୋର୍ଡ ଦେଇଥିବା ଟ୍ୟାବୁଲେସନ୍ ରେଜିଷ୍ଟର ଫର୍ମାଟ୍ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଖ) କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରୀକ୍ଷାର ମାର୍କଗୁଡିକ (ଉଭୟ ଶ୍ରେଣୀ- IX ଏବଂ X ରେ) ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ବାଧିକ ମାର୍କରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହେବ ଏବଂ ଟ୍ୟାବୁଲେସନ୍ ରେଜିଷ୍ଟରରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରାଯିବ।

ଗ) ନିମ୍ନଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷାଗୁଡ଼ିକର ମାର୍କ ଟ୍ୟାବୁଲେସନ୍ ରେଜିଷ୍ଟରରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ନବମ ଶ୍ରେଣୀ

୧ – ଷଣ୍ମାସିକ ପରୀକ୍ଷା।
୨ – ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା।

ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ

୧ – ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଭ୍ୟାସ ପରୀକ୍ଷା।
୨- ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ରେ ତୃତୀୟ ଅଭ୍ୟାସ ପରୀକ୍ଷା।
୩ – ଏପ୍ରିଲ୍, ୨୦୨୧ ରେ ଚତୁର୍ଥ ଅଭ୍ୟାସ ପରୀକ୍ଷା।

ଘ) ସମସ୍ତ ୨୭୬୬ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ମେଣ୍ଟର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଭାବରେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ କିଛି ନିକଟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଛି।

ଙ) ମେଣ୍ଟର ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ସଂଲଗ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ / ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଏଥିରେ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ମାର୍କ ଅପଲୋଡ୍ କରିବେ।

ଚ) ନିମ୍ନ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୁରକ୍ଷିତ ମାର୍କ ଅପଲୋଡ୍ ହେବ।

୧ – ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଖାଯାଇଥିବା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ମାର୍କ (ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ ଏବଂ ବାର୍ଷିକ)

୨ – ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ୨ୟ ଅଭ୍ୟାସ ପରୀକ୍ଷା।

୩ – ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ୩ୟ ଅଭ୍ୟାସ ପରୀକ୍ଷା।

୪ – ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ଚତୁର୍ଥ ଅଭ୍ୟାସ ପରୀକ୍ଷା।

ଛ) ବୋର୍ଡ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ତିନୋଟି ଅଭ୍ୟାସ ପରୀକ୍ଷାରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଷୟର ଦୁଇଟି ସର୍ବାଧିକ ମାର୍କକୁ ବିଚାରକୁ ନେବ।

ଜ) ଉପରୋକ୍ତ ପରୀକ୍ଷାରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଏବଂ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଥିବା ମାର୍କକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ୱେଟେଜ୍ ଦେବା ପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଯୋଗ୍ୟତା ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ।

ଝ) ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଷୟର ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ରଖିଥିବା ସର୍ବାଧିକ ମାର୍କକୁ ୪୦% ୱେଟେଜ୍ ଦିଆଯିବ।
ଦଶମ ପରୀକ୍ଷାରେ ଯଦି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ କୌଣସି ଅଭ୍ୟାସ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉପସ୍ଥିତ ହୋଇନଥିବେ, ତେବେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ରଖିଥିବା ମାର୍କକୁ ୧୦୦% ୱେଟେଜ୍ ଦିଆଯିବ। (ଉଭୟ ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ ଏବଂ ବାର୍ଷିକ) ଏବଂ ବିଷୟ ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ମାର୍କକୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯିବ।

ଞ) ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀରେ ତିନୋଟି ଅଭ୍ୟାସ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟରୁ ସମସ୍ତ ବିଷୟର ଦୁଇଟି ସର୍ବାଧିକ ମାର୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୩୦% ଓଜନ ଦିଆଯିବ। ଯଦି କୌଣସି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଅଭ୍ୟାସ ପରୀକ୍ଷାରେ ହାଜର ହୋଇଛନ୍ତି, ତେବେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାରେ (ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ ଏବଂ ବାର୍ଷିକ) ରେ ରଖିଥିବା ମାର୍କରେ ୭୦% ୱେଟେଜ୍ ଦିଆଯିବ।

ଟ) ଗତ ଚାରି ବର୍ଷର ଓଡିଶା B.S.E.ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ବାର୍ଷିକ HSC ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ। ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକର ୨୦୧୭, ୨୦୧୮, ୨୦୧୯ ଏବଂ ୨୦୨୦ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯିବ ଏବଂ ଗତ ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ସର୍ବାଧିକ ନଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରେଡ୍ ଗୁଡିକ ମିଳିବ। B.S.E., ଓଡ଼ିଶାରେ ଡାଟା ପୂର୍ବରୁ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି।

ଉପରୋକ୍ତ (ଟ) ରେ ଅଙ୍କିତ ଗ୍ରେଡ୍ ଉପରେ ଆଧାର କରି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଗ୍ରେଡ୍ ହିସାବରେରେ ମାର୍କ ଦିଆଯିବ।

ମେଣ୍ଟର ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ମାର୍କର ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ରବେଶର କାର୍ଯ୍ୟ BEOs / ABEOs ସହାୟତାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତଦାରଖ କରାଯିବ।

ଯଦି କୌଣସି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ମହାମାରୀର ଅବସ୍ଥା ସୁଧାରିବା ପରେ ସେ ବୋର୍ଡ ଅଫଲାଇନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପରୀକ୍ଷାରେ ଉପସ୍ଥିତ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ବିଏସଇ କହିଛି।

ତେବେ ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ କହିବାକୁ ଗଲେ
ନବମର ଷାଣ୍ମାସିକ ଓ ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷାକୁ ମୂଲ୍ୟାୟନ ବେଳେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯିବ। ନବମ ଓ ଦଶମ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଧାରରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାର୍କ ମିଳିବ। ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ଦ୍ୱିତୀୟ, ତୃତୀୟ ଓ ଚତୁର୍ଥ ଅଭ୍ୟାସ ପରୀକ୍ଷାକୁ ମୂଲ୍ୟାୟନରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯିବ। ଏଥିସହ ମୂଲ୍ୟାୟନ ବେଳେ ନବମର ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଓ ଦଶମର ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବରକୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯିବ। ପ୍ରତି ବିଷୟରେ ଦୁଇଟି ସର୍ବାଧିକ ନମ୍ବରକୁ ହିଁ ମୂଲ୍ୟାୟନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।

ଅନ୍ୟପଟେ ଯଦି ଜଣେ ଛାତ୍ର ଦଶମରେ ଆଦୌ ଅଭ୍ୟାସ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇନଥିବେ, ତେବେ ନବମର ମାର୍କକୁ ଶତପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାଧ୍ୟାନ୍ୟ ଦିଆଯିବ। ଆଉ ଯଦି ଗୋଟିଏ ଅଭ୍ୟାସ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀର ୭୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ। ପ୍ରତି ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମାର୍କକୁ ଶିକ୍ଷକ ଅପଲୋଡ କରିବେ।

ଆସନ୍ତା ୩୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଅପ୍‌ଲୋଡିଂ କାମ ସାରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ତା’ପରେ ଟାବୁଲେସନ ଓ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରସେସିଂ କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.