ad
ଓଡ଼ିଶା

୫୦ ଟଙ୍କାରେ MRI ସ୍କାନ : ଡିସେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ‘ଶସ୍ତା’ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ ସୁବିଧା

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୪-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍ ରିଜୋନାନ୍ସ ଇମେଜିଙ୍ଗ୍ (MRI) ସେବା ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମାତ୍ର ୫୦ ଟଙ୍କା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଏମଆରଆଇ ସ୍କାନର ମୂଲ୍ୟ ୮୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ।

ଦେଶର “ଶସ୍ତା” ସ୍କାନ ସୁବିଧା ଡିସେମ୍ବରରୁ ଗୁରୁଦ୍ୱାର ବଙ୍ଗଳା ସାହେବରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ଶିଖ ଗୁରୁଦ୍ୱାର ପରିଚାଳନା କମିଟି (ଡିଏସଜିଏମସି) ଅନୁଯାୟୀ ଏଠାରେ ଏମଆରଆଇ ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ର ୫୦ ଟଙ୍କା ହେବ।

ଗୁରୁଦ୍ୱାର ପରିସରରେ ଗୁରୁ ହରକ୍ରିଷ୍ଣ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏକ ଡାଏଲିସିସ୍ କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଉଛି। ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବ। ଏକ ଡାଏଲିସିସ୍ ପଦ୍ଧତିର ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ର ୬୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ ବୋଲି ଡିଏସଜିଏମସି ସଭାପତି ମନଜିନ୍ଦର ସିଂ ସିର୍ସା କହିଛନ୍ତି।

୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ ମେସିନ୍ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଡାଏଲିସିସ୍ ପାଇଁ ଚାରୋଟି ମେସିନ୍ ଏବଂ ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ, ଏକ୍ସ-ରେ ଏବଂ ଏମଆରଆଇ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମେସିନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍ ରିଜୋନାନ୍ସ ଇମେଜିଂ (MRI) ସେବା ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମାତ୍ର ୫୦ ଟଙ୍କା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏମଆରଆଇ ସ୍କାନର ମୂଲ୍ୟ ୮୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ। କାହାକୁ ରିହାତି ଦରକାର ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସିରସା କହିଛନ୍ତି।

ଘରୋଇ ଲାବୋରେଟୋରୀଗୁଡିକରେ, ଏକ ଏମଆରଆଇର ମୂଲ୍ୟ ଅତି କମରେ ୨୫୦୦ ଟଙ୍କା।

ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟ ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ମାତ୍ର ୧୫୦ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଏକ ଏକ୍ସ-ରେ ଏବଂ ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ ପାଇପାରିବେ।

ମେସିନ ଗୁଡ଼ିକ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ। ଏହା ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ସୁଲଭ ସ୍କାନିଂ ସେବା ହେବ ବୋଲି ସିରସା କହିଛନ୍ତି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top