ad
ଓଡ଼ିଶା

ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ଏହି ମାସରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ – ଜାଣନ୍ତୁ ଏବେ ଦର କେତେ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧-୮ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଦୁଇ ମାସ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପରେ ତରଳ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଗ୍ୟାସ (ଏଲପିଜି) ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ଚଳିତ ମାସ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିଛି।

ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଇନ୍ଧନ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର-ବିନିମୟ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କିମ୍ବା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥାଏ।

ଗତ ମାସରେ, ଏଲପିଜି ଦର ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ସିଲିଣ୍ଡର ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇରେ ₹ ୩.୫ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ଜୁନ୍ ମାସରେ ରେଟ୍ ବୃଦ୍ଧି ₹ ୧୧.୫୦ ଥିଲା। ଫେବୃଆରୀରେ, ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ₹ ୮୫୮.୫୦ (ଦିଲ୍ଲୀ) କୁ ଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ମାର୍ଚ୍ଚରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିଶ୍ୱରେ ଇନ୍ଧନର ଚାହିଦାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥିବାରୁ ଏହା ₹ ୮୦୫.୫୦ କୁ ଖସି ଆସିଥିଲା। ମେ ମାସରେ, LPG ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ମୂଲ୍ୟ ₹ ୭୪୪ ରୁ ₹ ୫୮୧.୫୦ କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା।

LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର (ଇଣ୍ଡେନ୍ – ସବସିଡି ବିହିନ ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ) :

ଦିଲ୍ଲୀ – ₹ ୫୯୪

କୋଲକାତା – ₹ ୬୨୧

ମୁମ୍ବାଇ – ୪ ୫୯୪

ଚେନ୍ନାଇ – ₹ ୬୧୦.୫୦

ସମସ୍ତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବଜାର ମୂଲ୍ୟରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର କିଣିବାକୁ ପଡିବ। କିନ୍ତୁ ସରକାର ସବସିଡିକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ଷ ଲାଭ ଟ୍ରାନ୍ସଫର (DBT) ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରନ୍ତି।

ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୋଟିଏ ଘରୋଇ ପରିବାର ସବସିଡି ମୂଲ୍ୟରେ ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମର ମାତ୍ର ୧୨ଟି ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। କୋଟା ବାହାରେ ଯେକୌଣସି ପରବର୍ତ୍ତୀ କ୍ରୟ ପାଇଁ, ବଜାର ଦରରେ କିଣିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ତୈଳ ସଂସ୍ଥା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ଆଇଓସି) ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଜୁନ୍ ତ୍ରୈୟ ମାସରେ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ମାଗଣା ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ୍ ଯୋଜନା ଯୋଗୁଁ ଏଲପିଜି ବିକ୍ରିରେ ୧୫.୭% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସରକାର ତିନିଟି ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ମାଗଣାରେ ଘୋଷଣା କରି ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୮ କୋଟି ଉଜ୍ୱାଲା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଲକଡାଉନ୍ ର ଆର୍ଥିକ କଷ୍ଟକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

କିଛି ହିତାଧିକାରୀ ଜୁନ୍ ୩୦ ପୂର୍ବରୁ ଏପରିକି ଗୋଟିଏ LPG ରିଫିଲ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଥିବା ଟଙ୍କାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିନଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ସୁଦ୍ଧା କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଛି।

ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପ ଲିମିଟେଡ (ଏଚପିସିଏଲ) କହିଛି ଯେ ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କ COVID-୧୯ ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ ଅଧୀନରେ ଗରିବ ପରିବାରକୁ ୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମାଗଣା ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ (ଏଲପିଜି) ସିଲିଣ୍ଡର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top