Home Top News ଇତିହାସ ରଚିଲେ ବେଜୋସ୍ : ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ନିଜର ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ...

ଇତିହାସ ରଚିଲେ ବେଜୋସ୍ : ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ନିଜର ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ପୃଥିବୀକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କଲେ

100

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୦ ଜୁଲାଇ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ନିଜର ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ପୃଥିବୀକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ୧୧ ମିନିଟ ପରେ ବିଶ୍ୱ ଚାରିଜଣ ନୂଆ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ପାଇଛି।

ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆମାଜନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜେଫ ବେଜୋସ ଅନ୍ୟ ତିନିଜଣଙ୍କ ସହ ସ୍ପେସ୍ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ଏହି ୧୧ ମିନିଟର ଯାତ୍ରାରେ ବେଜୋସ୍ ତାଙ୍କ ଭାଇ ମାର୍କ ବେଜୋସ୍, ମର୍କ୍ୟୁରୀ 13 ବିମାନ ଚାଳକ ୱଲି ଫଙ୍କ ଏବଂ ୧୮ ବର୍ଷିୟ ଅଲିଭର ଡେମେନ ବେଜୋସ୍ ଙ୍କ ସହ ଥିଲେ। ଯାତ୍ରା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ସ୍ପେସ୍ କ୍ୟାପସୁଲ୍ ଟେକ୍ସାସରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା। ଏହି ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ବିଶ୍ୱର ଆଖି ରହିଥିଲା। କାରଣ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରିଟିଶ ବିଲିୟନେୟାର ରିଚାର୍ଡ ବ୍ରାନସନ ମହାକାଶକୁ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଶ୍ୱରେ କୋଟିପତିଙ୍କ ସ୍ପେସ୍ ରେସ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ତଥାପି, ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ।

ବେଜୋସ୍ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍ ର ନ୍ୟୁ ଶେପାର୍ଡ ଉତକ୍ଷେପଣ ଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ମହାକାଶକୁ ଉଡିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ କୋଟିପତି ସ୍ପେସ୍ କ୍ୟାପସୁଲ ଭିତରେ ବସିଥିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ, ଏହି ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଦୁଇଟି ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି, ଯାହା ଲୋକମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଥିଲେ। ଏଥିରେ ପ୍ରଥମ ରେକର୍ଡ ଥିଲା ଯେ ୱାଲୀ ଫଙ୍କ ସ୍ପେସକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ, ଦ୍ୱିତୀୟ ରେକର୍ଡ ଥିଲା ଯେ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଅଲିଭର ଡେମନ୍ ମହାକାଶକୁ ଯିବା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ କନିଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସମସ୍ତ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ମୁହଁରେ ଉତ୍ସାହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମଣିଷ ନୂଆ ଶେପାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ମହାକାଶକୁ ପଠାଗଲା

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ୨୦୦୦ ରେ ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ୨୦୧୫ ପରଠାରୁ, ନ୍ୟୁ ଶେପାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ୧୫ ରୁ ଅଧିକ ମାନବବିହୀନ ମିଶନ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଥିଲା ଯେ, ମଣିଷଙ୍କୁ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ମହାକାଶକୁ ପଠାଗଲା। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ସ୍ପେସ୍ ଟୁର୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଦୁନିଆର ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କର ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ଏବଂ ରିଚାର୍ଡ ବ୍ରାନସନ୍‌ ଙ୍କର ଭର୍ଜିନ୍ ଗାଲାକ୍ଟିକ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ପେସ୍ ଟୁର କୁ ଶସ୍ତା ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ।

ଜେଫ୍ ବେଜୋସଙ୍କ ମହାକାଶଯାନ କେଉଁଠାରେ ପହଞ୍ଚିଲା?

ନୂତନ ଶେପାର୍ଡ ସ୍ପେସ୍ ଲାଇନ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା, ଯାହା କର୍ମନ ଲାଇନ ଭାବରେ ପରିଚିତ। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏରୋନେଟିକ୍ସ ବଡି ଏହି ରେଖାକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି, ଯାହା ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ଏବଂ ମହାକାଶ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତଥାପି, ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ବେଜୋସ୍ ବ୍ରାନ୍ସନ୍ ଠାରୁ ଅଧିକ ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ। ବ୍ରାନସନ୍ ତାଙ୍କ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ୮୬ କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚତାକୁ ଉଡିଥିଲେ। ବେଜୋସ୍ ଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଏହି ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ବିବ୍ରତ ନଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.