Home Top News ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ ଡାକଘରେ ଉଭୟ ଜମା ଏବଂ ଉଠାଣ ଉପରେ ଲାଗିବ ଚାର୍ଜ

ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ ଡାକଘରେ ଉଭୟ ଜମା ଏବଂ ଉଠାଣ ଉପରେ ଲାଗିବ ଚାର୍ଜ

89

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୩-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଡାକଘରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଅଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା। ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ AEPS (ଆଧାର ଆଧାରିତ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ) ଉଠାଣ ଏବଂ ଜମା ଉପରେ ଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ନୂତନ ନିୟମ ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୧ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମୌଳିକ ସଞ୍ଚୟ ଖାତା ଅଛି ତେବେ ଉଠାଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ଚାରିଥର ମାଗଣା। ଏହା ପରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୨୫ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ୦.୫୦ ପ୍ରତିଶତ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାରବାର ଉପରେ ଚାର୍ଜ ଭାବରେ କଟାଯିବ।

ମୌଳିକ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଦେୟ ରହିବ ନାହିଁ। ଯଦି ଡାକଘର ସହିତ ଏକ ସଞ୍ଚୟ (ମୌଳିକ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବାଦ ଦେଇ) କିମ୍ବା କରେଣ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି, ତେବେ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ୨୫୦୦୦ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଠାଣ ମାଗଣା।

ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ ମୂଲ୍ୟର ୦.୫୦ ପ୍ରତିଶତ କିମ୍ବା ଅତି କମରେ ୨୫ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟେକ କାରବାରରେ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଆପଣ ଏପରି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ମଧ୍ୟ ଏକ ସୀମା ଅଛି। ପ୍ରତି ମାସରେ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣାରେ ଜମା କରାଯାଇପାରିବ। ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ଜମା କରିବା ପାଇଁ, ମୂଲ୍ୟର ୦.୫୦ ପ୍ରତିଶତ କିମ୍ବା ଅତି କମରେ ୨୫ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟେକ କାରବାରରେ ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ଆଧାର ଭିତ୍ତିକ କାରବାର ଉପରେ କିପରି ଚାର୍ଜ କରିବେ।
ଆଧାର ଆଧାରିତ AEPS କାରବାର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ନେଟୱାର୍କରେ ଅସୀମିତ କାରବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଗଣା। ଅଣ ଆଇପିପିବି ନେଟୱାର୍କରେ ମାସକୁ ତିନୋଟି କାରବାର ମାଗଣା। ଏଥିରେ ନଗଦ ଜମା, ମିନି ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଉଠାଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହା ପରେ କାରବାର ଉପରେ ଚାର୍ଜ କଟାଯିବ। ମାଗଣା ସୀମା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ, ସମସ୍ତ କାରବାରରେ ନଗଦ ଜମା ପାଇଁ ୨୦ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯିବ। ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଉପରେ ମଧ୍ୟ କାରବାର ଚାର୍ଜ ୨୦ ଟଙ୍କା ଅଟେ।

ଜିଏସ୍‌ଟି ଅଲଗା ଚାର୍ଜ
ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମିନି ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ ନେବା ପାଇଁ ଚାର୍ଜ ହେଉଛି ୫ ଟଙ୍କା। ମାଗଣା ସୀମା ପରେ, ଟ୍ରାନ୍ସଫର ଚାର୍ଜ କାରବାର ପରିମାଣର ୧% ହେବ, ପାଣ୍ଠି ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୨୦ ରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧ ଟଙ୍କା ହେବ। ଜିଏସ୍‌ଟି ଉପରୋକ୍ତ ଚାର୍ଜରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ନୁହେଁ। ଏହା ଅଲଗା ମନେହୁଏ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରେ ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.