ad
ଓଡ଼ିଶା

୩୫ ଦିନରେ ୧୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କଲା ଭାରତ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୦-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଲାଦାଖରେ ସୀମାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ସୁରକ୍ଷା କ୍ଷମତାର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନର କରିବା ପାଇଁ ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ଧରି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି।

ଏହି କ୍ରମରେ, ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅନେକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ ରକେଟ୍ ବୁଷ୍ଟର୍ ନିର୍ବାଣ ସବ୍-ସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୩୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିକାଶ ସଂଗଠନର ଦ୍ୱାରା ଏହା ହେଉଛି ଦଶମ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା।

DRDO ପ୍ରାୟ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ପ୍ରତି ଚାରି ଦିନରେ ଗୋଟିଏ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଛି

ମେଡ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ DRDO ଗୋଟିଏ ମାସରେ ପ୍ରତି ଚାରି ଦିନରେ ଏକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହ ଜଡିତ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲଦାଖରେ ଥିବା ଲାଇନ୍ ଅଫ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ରେ ଚାଇନାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ସୀମାରେ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଛି।

ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) କୁ ଏହାର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି।
ଅକ୍ଟୋବର ୩ ରେ ଭାରତ ଆଣବିକ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ଉନ୍ନତ ସଂସ୍କରଣ ସୌର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା, ଯାହାର କ୍ଷମତା ୧ ହଜାର କିଲୋମିଟର। ସୌର୍ଯ୍ୟ ଏକ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଭୂପୃଷ୍ଠ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର।

ଗତ ମାସରେ ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଭାରତ ବ୍ରହ୍ମୋସ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ନୂତନ ସଂସ୍କରଣକୁ ୨୯୦ କିଲୋମିଟରରୁ ୪୦୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା।

ଅକ୍ଟୋବର ୫ ରେ, ଭାରତ ସ୍ୱଦେଶୀ ନିର୍ମିତ ସୁପରସୋନିକ୍ ମିସାଇଲ୍ ସ୍ମାର୍ଟର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା।

ଅକ୍ଟୋବର ୯ ରେ, ଭାରତ ବାୟୁସେନାର SU-୩୦ MKI ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରୁ ଏକ ନୂତନ ପିଢ଼ିର ଆଣ୍ଟି-ରେଡିଏସନ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା ​​ଯାହା ବହୁ ଦୂରରୁ ଶତ୍ରୁ ରାଡାର, ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ନେଟୱାର୍କକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରିବ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top