Home ଓଡ଼ିଶା ରାସନକାର୍ଡ ଏବେ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ – ଘରେ ବସି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଜରିଆରେ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ ରାସନକାର୍ଡ :...

ରାସନକାର୍ଡ ଏବେ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ – ଘରେ ବସି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଜରିଆରେ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ ରାସନକାର୍ଡ : ଆବଶ୍ୟକ ଏହି କାଗଜପତ୍ର

478

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭-୮ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଦେଶରେ ୱାନ ନେସନ ୱାନ କାର୍ଡ ସିଷ୍ଟମ ଲାଗୁ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ରେସନ କାର୍ଡ ରହିବା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଇଛି। ଏବେ ଏହା କେବଳ ଶସ୍ତା ରାସନ ନେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଏକ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିବ। ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ, ଯେକୌଣସି ରାଜ୍ୟର ବ୍ୟକ୍ତି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଶସ୍ତା ମୂଲ୍ୟରେ ରାସନ ନେଇପାରିବେ। ଏବେ ରାସନ କାର୍ଡ, ଆଧାର ଏବଂ ପାନ୍ କାର୍ଡ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ରେସନ କାର୍ଡ ନାହିଁ, ତେବେ ଭୟଭୀତ ହେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

ଘରେ ବସି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରୁ ଆପଣ ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ରେସନ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଏହାକୁ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ।

ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ତରଫରୁ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଆପଣ କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ରହୁଛନ୍ତି, ସେଠାରେ ଥିବା ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ରେସନ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ।

୩ ପ୍ରକାରର ରାସନ କାର୍ଡ ଅଛି

– ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ରେଖା ଉପରେ (APL)
– ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ରେଖା ତଳେ (BPL)
– ଅନ୍ତୋଦୟ ପରିବାର ପାଇଁ।
ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନ୍ତୋଦୟ ବର୍ଗରେ ରଖାଯାଏ। ବ୍ୟକ୍ତିର ବାର୍ଷିକ ଆୟ ଆଧାରରେ ଏହି ବର୍ଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ବିଭିନ୍ନ ରାସନ କାର୍ଡରେ ଶସ୍ତା ଦରରେ ବିଭିନ୍ନ ଦ୍ରବ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥାଏ। ସେମାନଙ୍କର ପରିମାଣ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ସହରାଞ୍ଚଳ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଏହା ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ।

ଯୋଗ୍ୟତା ଏବଂ ସର୍ତ୍ତ –

– ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ରାସନ କାର୍ଡ ପାଇବା ପାଇଁ ଭାରତର ନାଗରିକ ହେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ।

– ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜ୍ୟର ରେସନ କାର୍ଡ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

– ଯାହାର ନାମରେ ଏକ ରେସନ କାର୍ଡ ତିଆରି ହେଉଛି, ତାଙ୍କ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍।

– ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନେ ପିତାମାତାଙ୍କ ରାସନ କାର୍ଡରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବେ।

– ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ରେସନ କାର୍ଡ ବନିବ।

– ଯେଉଁ ସଦସ୍ୟମାନେ ରାସନ କାର୍ଡରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ନିବିଡ଼ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ।

– ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟଙ୍କର କୌଣସି ରେସନ କାର୍ଡରେ ନାମ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ଆପଣ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ –

– ରେସନ କାର୍ଡ ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କ ରାଜ୍ୟର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଯାଆନ୍ତୁ।

– ଏହା ପରେ, ରେସନ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ସହିତ ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

ଆଧାର କାର୍ଡ, ଭୋଟର ID, ପାସପୋର୍ଟ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଇତ୍ୟାଦି ରାସନ କାର୍ଡ ତିଆରି ପାଇଁ ID ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ଦିଆଯାଇପାରେ।

ରେସନ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ ଶୁଳ୍କ ୦୫ ରୁ ୪୫ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। ଆବେଦନ ପୁରଣ କରିବା ପରେ ଫି ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ।

ଫିଲ୍ଡ ଯାଞ୍ଚ ପରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅନୁପ୍ରୟୋଗ ସଠିକ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡେ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ରାସନଙ୍କୁ ରେସନ କାର୍ଡ ମିଳିବ।

ଆବଶ୍ୟକ କାଗଜପତ୍ର –

ଆଧାର କାର୍ଡ, ଭୋଟର ID, ପାସପୋର୍ଟ, ଯେକୌଣସି ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା କାର୍ଡ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ରାସନ କାର୍ଡ ତିଆରି ପାଇଁ ID ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ଦିଆଯାଇପାରେ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାନ୍ କାର୍ଡ, ପାସପୋର୍ଟ ସାଇଜ୍ ଫଟୋ, ଆୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍, ଗ୍ୟାସ୍ କନେକ୍ସନ୍ ବୁକ୍, ଟେଲିଫୋନ୍ ବିଲ୍, ବ୍ୟାଙ୍କ ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ କିମ୍ବା ପାସବୁକ୍, ଭଡା ଚୁକ୍ତି ଭଳି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଠିକଣାର ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ଦିଆଯାଇପାରେ।

ଏକ ରେସନ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବାକୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ନାମମାତ୍ର ଫି ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖୋଜିବାକୁ ପଡ଼ିବଯେ, କେତେ ଫି ଲାଗୁଛି।
ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏହି ଶୁଳ୍କ ୫ ରୁ ୪୫ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। ଆବେଦନ ଦାଖଲ ହେବା ପରେ, ଏହାକୁ ଫିଲ୍ଡ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ପଠାଯାଏ। ଅଧିକାରୀ ଫର୍ମରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟକୁ ଯାଞ୍ଚ କରି ଏହାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତି।
ସାଧାରଣତଃ ଏହା ଆବେଦନ କରିବାର ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ପରେ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ହୁଏ। ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ଯାଞ୍ଚ ହେବା ପରେ ଏକ ରେସନ କାର୍ଡ ମିଳିଥାଏ।
ଯଦି କୌଣସି ବିବରଣୀ ଭୁଲ ବୋଲି ଜଣାପଡେ ତେବେ ଆବେଦନକାରୀ ମଧ୍ୟ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.