ad
ଓଡ଼ିଶା

ଦୀପାବଳି ଭେଟି : ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ୮.୫% ସୁଧର ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି କ୍ରେଡିଟ୍ କରିପାରେ EPFO

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୦ ଅକ୍ଟୋବର (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଇପିଏଫ୍ଓର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବୋର୍ଡ କହିଛି ଯେ, ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହାର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୮.୫% ସୁଧ ଦେବ।

ଲାଇଭ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (ଇପିଏଫ୍ଓ) ଏହାର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୮.୫% ସୁଧର ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଇପିଏଫଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବୋର୍ଡ କହିଛି ଯେ ଏହା ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହାର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୮.୫% ସୁଧ ଦେବ। ସୁଧ ହାରକୁ ୮.୧୫% ଏବଂ ୦.୩୫% ରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ପାଣ୍ଠି ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ୮.୧୫% ସୁଧ କ୍ରେଡ଼ିଟ କରିପାରେ, ଅବଶିଷ୍ଟ ୦.୩୫% ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା କ୍ରେଡିଟ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଅବସର ପାଣ୍ଠିର ରୋଜଗାର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା। COVID-19 ରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୁଧ ହାର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏଜେଣ୍ଡା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସମାନ ହାର ୮.୫% ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା ​​ବୋଲି ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପୂର୍ବରୁ କହିଛି।

“ଏହା (୮.୫୦% ସୁଧ) ଋଣ ଆୟରୁ ୮.୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ETF ବିକ୍ରୟରୁ ୦.୩୫% (ପୁଞ୍ଜି ଲାଭ) ୩୧ ଡିସେମ୍ବର, ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଦିଆଯିବ” ବୋଲି ବିବୃତ୍ତିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

“କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟ୍ରଷ୍ଟି ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ୮.୫% ସୁଧ ହାର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହା ଏକ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ। ତଥାପି, ଏହି ହାର ପୂରଣ କରିବା ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ବିଶେଷକରି କୋଭିଡ୍ ସମୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ସୁଧ ହାରକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top