ad
ଓଡ଼ିଶା

ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ପରିବହନରେ କୃଷକମାନେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସବସିଡି ପାଇବେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କୃଷକ ଟ୍ରେନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତିଯୁକ୍ତ ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ପରିବହନରେ କୃଷକମାନେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଦାନ ପାଇବେ। ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍-ଟପ୍ ଟୁ ଟୋଟାଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ପନିପରିବା, ଫଳ ଏବଂ ଫଳ ପାଇଁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ରେଳ ପରିବହନ କରିବାରେ ସବସିଡି ୫୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦକୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ନୂତନ ବଜାରକୁ ପଠାଇ ପାରିବେ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ଆଜି ସମସ୍ତ ଜୋନାଲ ରେଳବାଇକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ରେଳ ବୋର୍ଡ କହିଛି ଯେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ – ଟପ୍ ଟୁ ଟୋଟାଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ କିସାନ ଟ୍ରେନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତିଯୁକ୍ତ ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ପରିବହନରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସବସିଡି ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି। ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ଯୋଜନା ଚଳାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିବ ଯାହା ଦକ୍ଷିଣ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେଳବାଇରେ ଜମା ହେବ। ଏହି କର୍ପସ ବ୍ୟବହାର ହେବା ପରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଏକ ଉପଯୋଗୀକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିବ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରେଳବାଇକୁ ଅତିରିକ୍ତ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇବ।

ରେଳବାଇ କହିଛି ଯେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସବସିଡିର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ (କନସାଇନର, କନସାଇନର ଟ୍ରେନ୍ ନମ୍ବର, ପି-ୱେ ବିଲ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ପରିମାଣ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରି) ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା ରଖାଯିବ – ସଠିକ୍ ଏବଂ ଠିକ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ | ଲୋଡିଂ ଷ୍ଟେସନର ମୁଖ୍ୟ ପାର୍ସଲ୍ ସୁପରଭାଇଜର କେବଳ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତ ଦ୍ରବ୍ୟର ଏହି ଯୋଜନା ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top