Home Top News ୩ଟା ଲିଙ୍ଗ! ମାନବ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା – ଡାକ୍ତର, ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

୩ଟା ଲିଙ୍ଗ! ମାନବ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା – ଡାକ୍ତର, ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

219

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩–୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ମାନବ ଇତିହାସରେ ଏହା ବୋଧହୁଏ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ଶିଶୁ ତିନୋଟି ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟ୍ସ ଅର୍ଥାତ ଲିଙ୍ଗ ସହିତ ଜନ୍ମ ହୋଇଛି। ଇରାକରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଏହି ଶିଶୁ ହେଉଛି ତିନି ଲିଙ୍ଗ ବିଶିଷ୍ଟ ଟ୍ରାଇଫାଲିଆର ପ୍ରଥମ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ମାମଲା। ଇରାକର ମୋସୁଲର ଦୁହୋକରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଏହି ଶିଶୁର ପରିବାର, ଶିଶୁର, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଂଶରେ ଫୁଲିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ନେଇ, ଜନ୍ମ ହେବାର ତିନି ମାସ ପରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ ଅଫ୍ ସର୍ଜରୀ କେସ୍ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ, ଲେଖକ ଡକ୍ଟର ଶାକିର ସଲିମ ଜବାଲିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ତିନୋଟି ପେନିସ୍ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ଏହି ଶିଶୁର ପରିବାରରେ ଜେନେଟିକ ହ୍ରାସର କୌଣସି ଇତିହାସ ନାହିଁ।

ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଯେତେବେଳେ ପିଲାଟି ଗର୍ଭରେ ଥିଲା, ଡ୍ରଗ୍ସର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା କାରଣରୁ ଏହା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଆସିପାରି ନଥିଲା, ଏହି କାରଣରୁ ଏହା ହୋଇଥାଇପାରେ।

ନ୍ୟୁୟର୍କ ପୋଷ୍ଟ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଶିଶୁଟିର ବୟସ ତିନି ମାସର ହୋଇଥିଲା, ଏହି ଶିଶୁର ପିତାମାତା ଲିଙ୍ଗରେ ଫୁଲିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଶିଶୁଟିକୁ ଦେଖିବା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଶିଶୁର ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ, ତିନୋଟି ଲିଙ୍ଗ ଅଛି। ମୁଖ୍ୟ ଲିଙ୍ଗର ମୂଳ ସହିତ ଏକ ଲିଙ୍ଗ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଥିଲା ଯାହାର ଲମ୍ବ ୨ ସେମି ଥିଲାବେଳେ ଅନ୍ୟଟିର ଲମ୍ବ ଏକ ସେଣ୍ଟିମିଟର ଥିଲା, ଯାହା ମୁଖ୍ୟ ଲିଙ୍ଗର ନିମ୍ନ ଭାଗ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଥିଲା।

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି, ତିନି ଲିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରୁଥିଲା। ଅର୍ଥାତ୍ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ଲିଙ୍ଗରେ କୌଣସି ମୂତ୍ରାଶୟ କିମ୍ବା ୟୁରିନ୍ ଟ୍ୟୁବ୍ ନଥିଲା। ଅର୍ଥାତ, ଏଥିରେ ମୂତ୍ର ସମ୍ଭବ ହେବନାହିଁ। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ସର୍ଜନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସେହି ଦୁଇଟି ଅତିରିକ୍ତ ଲିଙ୍ଗ ହଟାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

ଏହା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏକ ଅପରେସନ୍ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଉଭୟ ଲିଙ୍ଗକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ, ଏକ ବର୍ଷର ଅନୁସରଣ ପରେ, ଏହାକୁ ସମସ୍ୟାମୁକ୍ତ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୦୧୫ ରେ ଭାରତରେ ଏକ ସମାନ ଘଟଣା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଏକ ଶିଶୁର ଦୁଇଟି ଲିଙ୍ଗ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହାର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେସନ୍ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇନାହିଁ କିମ୍ବା ଏହାର ରିପୋର୍ଟ କୌଣସି ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନର ମାମଲା ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.