ad
ଓଡ଼ିଶା

ପତି-ପତ୍ନୀ ଭାବରେ ରହୁଥିବା ଯୁଗଳଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ, ମହିଳା ମାଗିପାରିବେ ଗୁଜୁରାଣ ଭତ୍ତା – ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି କି ଯଦି କପଲ, ପତି-ପତ୍ନୀ ଭାବରେ ଅନେକ ବର୍ଷ ସାଥିରେ ରହୁଥିଲେ, ଏହା ମାନି ନିଆଯିବ କି ଦୁହେଁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି। ମହିଳା ପତ୍ନୀ ଭାବରେ ଚଳଣୀ ପାଇଁ ଭତ୍ତା ମାଗି ପାରନ୍ତି। ହାଇ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି କି ସୁପ୍ରୀମ କୋର୍ଟଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଦୁଇଜଣ ପତି-ପତ୍ନୀ ଭାବରେ ସାଥିରେ ରହୁଥାନ୍ତି ତେବେ ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସିଆରପିସିର ଧାରା-୧୨୫ ରେ ଚଳଣୀ ପାଇଁ ଭତ୍ତା ଦାବି କରାଯାଇପାରିବ। ଏହା ମାନାଯିବ କି ଦୁଇଜଣ ବିବାହିତ ବୋଲି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଜଣେ ଯାଚିକାକର୍ତ୍ତା ତଳ କୋର୍ଟର ସେହି ଫଇସଲାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା କି ସେ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଗୁଜୁରାଣ ଭତ୍ତା ଦେବାକୁ। ହାଇ କୋର୍ଟ ଯାଚିକାକର୍ତ୍ତାଙ୍କର ଅପିଲ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇ କୋର୍ଟ ଏହି କେସର ଶୁଣାଣି କରି କହିଛନ୍ତି କି ଯଦି ଦୁଇ ଲୋକ ଲମ୍ବା ସମୟରୁ ପତି ପତ୍ନୀ ଭାବରେ ରହୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏବେ ଅଲଗା ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ପୁରୁଷକୁ ଗୁଜୁରାଣ ଭତ୍ତା ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାର ଦଲୀଲ ଦେଇ କହିଲେ କି ମହିଳା ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ପତ୍ନୀ ନୁହଁନ୍ତି। ମହିଳାଙ୍କ ନିକଟରେ ବିବାହର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ। ମହିଳାଙ୍କ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା କି ଦୁଇଜଣ ଦିଲ୍ଲୀର କୋଟଲା ମୁବାରକପୁରର ଦିଆଯାଇଥିବା ଠିକଣାରେ ୨୦ ବର୍ଷ ପତି-ପତ୍ନୀ ଭାବରେ ଥିଲେ। ବାହାଘର ଏବଂ ଫଟୋଗ୍ରାଫ ପତିଙ୍କର କଷ୍ଟୋଡିରେ ଅଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଦୁଇଜଣ ଭୋଟର ତାଲିକାରେ ଠିକଣା ସମାନ ଥିଲା। ଭୋଟର ଲିଷ୍ଟରେ ମହିଳାଙ୍କର ପତିଙ୍କର ନାମ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ସଫଦରଜଙ୍ଗ ହସ୍ପିଟାଲର ମେଡିକାଲ ରେକର୍ଡରେ ମହିଳାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଯାଚିକାକର୍ତା ନିଜକୁ ତାଙ୍କର ପତି କହିଥିଲେ। ଟ୍ରାୟଲ କୋର୍ଟ ଅନେକ ରେକର୍ଡ ଦେଖିକରି ମାନଥିଲେ କି ଦୁଇଜଣ ୨୦ ବର୍ଷ ପତି-ପତ୍ନୀ ଭାବରେ ରହିଥିଲେ। ମହିଳା କହିଥିଲେ କି ୧୯୮୩ ରେ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ୨୦୦୩ ରେ ଗୁଜୁରାଣ ଭତ୍ତା ପାଇଁ ସେ କୋର୍ଟର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ।

 

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top