Home Top News କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓର ପୁନଃ ବିକାଶ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓର ପୁନଃ ବିକାଶ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

26

– ୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ହେବ,
– ୧୨ ହଜାର ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ
ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୫/୦୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସମସ୍ତ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସହିତ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓର ପୁନଃ ବିକାଶ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଅବସରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସମାପ୍ତ ହେବା ସହିତ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଶିଳ୍ପ ସିନେମା ସହିତ କଳା, ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଐତିହ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ ଏବଂ ମିଡିଆ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି
ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କନ୍ସେପ୍ଟ ଏବଂ ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନକୁ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପରାମର୍ଶଦାତା ସଂସ୍ଥା ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଥର୍ନଟନ୍ ଭରତ LLP ଦ୍ୱାରା ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ IDCO ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଏବଂ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ମୂଳ ସହାୟତା କ୍ଷେତ୍ରର ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଲ୍ୟାଣ୍ଡସ୍କେପ୍ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ।

ଏହା ପ୍ରାୟ ୨, ୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର, ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୦, ୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପରୋକ୍ଷ ତଥା ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ନିଯୁକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଛି।

ଏହି ଷ୍ଟୁଡିଓକୁ ତିନୋଟି ଭିନ୍ନ ଜୋନ୍ ଆଧୁନିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ବିସ୍ତାର କରି ପୁନଃ ବିକଶିତ କରାଯିବ। ଯେଉଁଥିରେ ମଲ୍ଟି ସାଇଜ୍ ଇନଡୋର ଶୁଟିଂ ହଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ, ବିଶ୍ୱାସ ସୁଟିଙ୍ଗ୍ ଲୋକାଲ୍, ଥିମ୍ ଆଧାରିତ ପାର୍କ, ଡବିଂ ଏବଂ ମିକ୍ସିଂ ଷ୍ଟୁଡିଓ, ଆନିମେସନ୍ ୱାର୍କ ଷ୍ଟେସନ୍, ଏଡିଟିଂ ସୁଟ୍, DI (ଡିଜିଟାଲ୍ ଇଣ୍ଟରମିଡିଏଟ୍) ଷ୍ଟୁଡିଓ, ପୂର୍ବାବଲୋକନ ଥିଏଟର, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ କୋଠରୀ, ବ୍ରେନଷ୍ଟର୍ମିଙ୍ଗ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ, ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ନାରେସନ୍‌, କାଷ୍ଟିଂ, ରେକର୍ଡିଂ ଲ୍ୟାବ, ରେଡିଓ ଏବଂ ମିଡିଆ ହାଉସ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ ସହିତ, ଷ୍ଟୁଡିଓରେ ବ୍ୟାପକ ମଜା, ମନୋରଞ୍ଜନ ଏବଂ ଏକ ଅବକାଶ ହବ୍ ଧାରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି।

ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ଜୀବନ୍ତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ, ଦୁଃ ସାହସିକ ପାର୍କ, ଶିଶୁ ଖେଳ କ୍ଷେତ୍ର, ଜଳ ଖେଳ, ଦୁର୍ଗ ଦୃଶ୍ୟ, ତୁଷାର ଜଗତ, ଆଇକନିକ୍ ପଏଣ୍ଟ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ଫିଲ୍ମ କ୍ରୁଙ୍କ ପାଇଁ ବୋର୍ଡିଂ ଏବଂ ରହଣି ସୁବିଧା ଏବଂ ସାମାଜିକ ତଥା ସାଂସ୍କୃତିକ ସମାବେଶ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

୧୯୮୦ ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏହି ଓଡିଆ ସିନେମାର ଚେହେରା ବଦଳାଇବାରେ ଷ୍ଟୁଡିଓର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଥିଲା। ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଦେଶର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପକରଣ ସହିତ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓ ଏକମାତ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଷ୍ଟୁଡିଓ ଥିଲା। ଅଧିକନ୍ତୁ, ଓଡିଶାର ସୃଜନଶୀଳ ପ୍ରତିଭା ପୁଲ୍ ନିଜକୁ ଏକ ଭଲ ବଜାରରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଛି ଏବଂ ଅତୀତରେ ରାଜ୍ୟ କେତେକ ଉତ୍ତମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିଛି।

ଶିଳ୍ପ ନିର୍ମାଣରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସହିତ ଶିଳ୍ପକୁ ଗଢ଼ିତୋଳିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟର ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପତ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ଏବଂ ଓଡିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପର ଉନ୍ନତିରେ ସହାୟତା କରିବା।

ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପ ଇକୋ-ସିଷ୍ଟମ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଯାହା କେବଳ ଓଡିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ବିକାଶରେ ସହାୟକ ହେବ ନାହିଁ, ବରଂ ବୃହତ ମନୋରଞ୍ଜନ ଏବଂ ସୃଜନଶୀଳ ସେବା ଶିଳ୍ପରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରର ଅନେକ ଡାଉନ୍ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଅନୁବନ୍ଧିତ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେବ।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମିଡିଆ ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ ଶିଳ୍ପରେ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁକୂଳ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଦିବ୍ୟ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର, OFDC ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ସତ୍ୟବ୍ରତ ତ୍ରିପାଠୀ, ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର, ଶିଳ୍ପ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ଶର୍ମା, ଆଇଡିକୋ ସିଏମଡି ଶ୍ରୀ ସଞ୍ଜୟ ସିଂ, ଆଇପିଆଇସିଓଲ ଏମଡି ଶ୍ରୀ ଏନ ବି ଜାୱାଲ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଏହି ଅବସରରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ବରିଷ୍ଠ କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭେଟିଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.