ad
ଉପ ନିର୍ବାଚନ

ନିର୍ବାଚନ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ସମାବେଶ ପାଇଁ ଅନୁମତି : ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କରୋନା ଗାଇଡଲାଇନରେ କଲେ ସଂଶୋଧନ

ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ସମାବେଶ ପାଇଁ ଅନୁମତି : ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କରୋନା ଗାଇଡଲାଇନରେ କଲେ ସଂଶୋଧନ
ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୮-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଦେଶର ୧୨ ଟି ରାଜ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ନିର୍ବାଚନ। ତେବେ ନିର୍ବାଚନୀ ରାଜ୍ୟରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପୂର୍ବରୁ ଜାରୀ କରାଯାଇଥିବା କରୋନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ସଂଶୋଧନ କରିଛନ୍ତି। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଶୋଧନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ୧୨ ଟି ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ସମାବେଶକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ସାଧାରଣ ବୈଠକ ଏବଂ ରୋଡ୍ ସୋ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର କରୋନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଦିଆଯିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ବୁଧବାର ଦିନ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଦଳର ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ନିୟମରେ ସଂଶୋଧନ କରିଥିଲେ।

ଏହା ଅଧୀନରେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଏକ ଜାତୀୟ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୩୦ ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ ଏବଂ ଅଣମାନ୍ୟତାପ୍ରାପ୍ତ ପଞ୍ଜୀକୃତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ପାଇଁ ୧୫ ଜଣ ତାରକା ପ୍ରଚାରକ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି।

କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆୟୋଗ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଥିଲେ। ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏକ ଗାଇଡଲାଇନ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏହା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସମେତ କେବଳ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଲୋକ ଦ୍ୱାର ଦ୍ୱାର ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ କରିପାରିବେ।

କରୋନା ଅବଧିରେ ବିହାରର ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ପ୍ରମୁଖ ନିର୍ବାଚନ
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ବିହାର ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଏବଂ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠାରେ, ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ କରୋନା ଅବଧିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ୨୮ ଅକ୍ଟୋବରରେ ବିହାରରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ତିନିଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୬ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୭୧ ଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମୁଦାୟ ୧୭ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୯୪ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୫ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୭୮ ଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପ୍ରଥମ, ଅକ୍ଟୋବର ୨୮ ରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନଭେମ୍ବର ୩ ରେ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନଭେମ୍ବର ୭ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଭୋଟ୍ ଗଣନା ୧୦ ନଭେମ୍ବରରେ କରାଯିବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍ ପ୍ରାୟ ୩୧, ୦୦୦ ବୁଥରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪୨, ୦୦୦ ବୁଥ୍ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୩ ହଜାର ବୁଥ୍ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ବନ୍ଦ ଏବଂ ଖୋଲା ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ୨୦୦ ଜଣଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଛାତ ତଳେ ସର୍ବାଧିକ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସହିତ, ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କାନିଂ ଏବଂ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ।

ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ, ସ୍ଥାନର ଆକାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବା, ଫେସ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, ଏବଂ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କାନିଂ ଏବଂ ହାତ ଧୋଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଳନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top