Home Top News ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ CBSE ର ବଡ଼ ସୁବିଧା : ଦଶମ-ଦ୍ଵାଦଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନିଜ ଘର ପାଖରେ...

ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ CBSE ର ବଡ଼ ସୁବିଧା : ଦଶମ-ଦ୍ଵାଦଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନିଜ ଘର ପାଖରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିବେ

103

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (CBSE) ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବହୁତ ଆରାମ ଦେଇଛି। ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ବଦଳାଇବାକୁ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ବୋର୍ଡ ବିକଳ୍ପ ଦେଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଛାତ୍ରମାନେ ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ସେମାନଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଅନୁରୋଧ କରିପାରିବେ। ଯେଉଁଠାରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା CBSE ୱେବସାଇଟରେ ସ୍କୁଲ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରି ଏହି ଅନୁରୋଧ ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ।

ବୋର୍ଡ କହିଛି ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ଅନେକ ଛାତ୍ର ନିଜ ସହର କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଫେରିପାରିବେ ନାହିଁ ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ସେମାନେ ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେହି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସୁବିଧା ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ଉପାୟରେ ସେ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଥିଓରୀ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ।ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ଯତ୍ନର ସହ କେନ୍ଦ୍ର ବାଛିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ବୋର୍ଡ କହିଛି। ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ବଦଳାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଗ୍ରହଣ ହେବା ପରେ ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ।

ଥିଓରୀ ପେପର ଏବଂ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ ପାଇଁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ସହର କେନ୍ଦ୍ର ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଉଭୟ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସହର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଉକ୍ତ ସହରରେ କିମ୍ବା ସହର ନିକଟରେ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ।

ଯେଉଁ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ, ସେମାନଙ୍କ ମାର୍କ ଅପଲୋଡ୍ କରିବା ସମୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର (ଟି) ଲେଖିବେ। ସିବିଏସ୍ଇ ଏହାର ସମସ୍ତ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜୁନ୍ ୧୧ ସୁଦ୍ଧା ୱେବସାଇଟରେ ଏଭଳି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ମାର୍କ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ କହିଛି।

ଛାତ୍ରମାନେ କମ୍ପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଇମ୍ପ୍ରୁଭମେଣ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ପାରିବେ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ X-XII ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଏ ନେଇ ବହୁତ ଆରାମ ଦେଇଛି।ଛାତ୍ରମାନେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ବିଷୟରେ କମ୍ପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ମାର୍କକୁ ଉନ୍ନତ କରାଇ ପାରିବେ। ଏହି ସୁବିଧା କେବଳ ଏହି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଲାଗୁହେବ।ଦୁଇ ଏବଂ ଅଧିକ ବିଷୟରେ ମାର୍କକୁ ଉନ୍ନତ (ଇମ୍ପ୍ରୁଭମେଣ୍ଟ)କରିବାକୁ ହେଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ବସିବାକୁ ପଡିବ। ବିଷୟଗୁଡ଼ିକର ସଠିକ୍ ପରୀକ୍ଷା କେବଳ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ କରାଯିବ।

ସିବିଏସ୍ଇ ଅନୁଯାୟୀ, ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ବିଷୟର ମାର୍କରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାକୁ ବୋର୍ଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଜଣେ ଛାତ୍ର ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ବିଷୟର ମାର୍କକୁ ଉନ୍ନତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ କେବଳ X-XII ଶ୍ରେଣୀର ଫଳାଫଳ ପରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଏହା ସହିତ ସେ କମ୍ପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା ସହିତ ନିଜ ବିଷୟର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ଯଦି ସେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ନାମ ଲେଖାଇ ନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଏହି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଯଦି ଜଣେ ଛାତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷାରେ ବସିବାକୁ ପଡୁଥିଲା।

ବିଷୟର ଉନ୍ନତି ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ପ୍ରାପ୍ତ ମାର୍କଗୁଡିକ ମାର୍କସିଟ୍ ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବ। ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ମାର୍କଗୁଡ଼ିକର ଉନ୍ନତି ନହୁଏ, ତେବେ ପୁରୁଣା ମାର୍କଗୁଡ଼ିକ ବୈଧ ହେବ। ସଂସ୍କାର ପରୀକ୍ଷାରେ ହାଜର ହେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ମିଳିତ ସ୍କୋର ସିଟ୍ ଦିଆଯିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.